Niemal 1000 letni zamek na sprzedaż. Eksperci „Jest wyjątkowo tani”. 

Lazurowe Wybrzeże to kraina słynąca ze wspaniałych widoków, eleganckich winnic oraz bajecznych rezydencji. Wiele z nich trafiło do rąk prywatnych właścicieli. Teraz Ty możesz stać się jednym z nich. O ile dysponujesz kwotą 15 milionów dolarów. 

Mowa o zamku Château de la Barben. Zamek obecnie należy do spadkobierców fortuny: Bertranda Pillivuyta i jego żony. Dziedzic, mający dziś 74 lata otrzymał w spadku zamek od swojego teścia 11 lat temu. Niedawno, pomimo krytyki członków rodu, postanowił zerwać z tradycją przekazywania rezydencji z pokolenia na pokolenie i wystawił obiekt na sprzedaż. Osoba skłonna wyłożyć wspomniane 15 milionów euro stanie się właścicielem rezydencji mającej niemal 50,000 metrów kwadratowych, ogrodów o powierzchni 760 akrów, a także … tytułu właściciela Zamku Château de la Barben.

Eksperci zaznaczają, że cena wywoławcza jest stanowczo zaniżona. Zamek jest jednym z największym zamków położonych w południowej Francji. Dodatkowym atutem jest jego eklektyzm architektoniczny. Zamek był niejednokrotnie przebudowywany, często w zupełnie innym stylu niż poprzedni. W ten sposób dostrzeżemy tu elementy charakterystyczne dla średniowiecznych warowni, renesansowego pałacu czy rezydencji XIX wiecznej arystokracji. Mieszczący się w regionie Aix-en-Provance zamek jest wyjątkowy również przez swoją historię. Pierwsze wzmianki o rezydencji pochodzą z 1064 roku. Był on wtedy własnością Opactwa Świętej Wiktorii z Marsylii. Około 100 lat później przeszedł w ręce średniowiecznego arystokraty, Pierre’a de Ponteves’a. Zamek trwał w posiadaniu rodu Ponteves przez ponad 300 lat, kiedy w wyniku wolty władcy Neapolu, trafił w ręce rodziny królewskiej. Ostatecznie twierdza trafiła w ręce prowansalskich możnowładców, którzy władali nią przez kolejne 500 lat. Dopiero w roku 1960, gdy ówczesny właściciel, a zarazem zarządca dziesiątek innych okazałych posiadłości postanowił odsprzedać zamek. Wtedy właśnie trafił w ręce teścia obecnego właściciela.

Obecnie w Zamku Château de la Barben mieści się również hotel, restauracji i apartamenty na wynajem. Znajduje sie tam także muzeum, które można zwiedzić już za 10 euro.