Pawilon Rosji na EXPO 2020 w Dubaju

Niemcy, Rosja, Czechy… Pawilony naszych sąsiadów na EXPO 2020 w Dubaju

Trwa wystawa światowa EXPO 2020 w Dubaju. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło na początku października ubiegłego roku. Wydarzenie zostało przesunięte o rok z powodu pandemii koronawirusa i będzie trwać do końca marca 2022 r J. Dla gości przygotowano blisko 200 pawilonów krajowych i tematycznych. Jeśli planujecie zobaczyć wystawę na własne oczy to podpowiadamy, jakie pawilony na EXPO przygotowali nasi sąsiedzi. Jak na ich tle prezentuje się Polska?

Nie wszystkie kraje pozwoliły sobie na inwestycję w budowanie pawilonu, który jest ich wizytówką. Mniejsze państwa mogły wynająć przestrzenie w gotowych już budynkach i tam zaaranżować przestrzeń wystawienniczą. Magazyn whiteMAD jest oficjalnym patronem medialnym Pawilonu Polski na EXPO 2020 w Dubaju, dlatego wiele z pawilonów mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Jednak jest ich tak dużo, że zwyczajnie, nie starczyło nam na wszystkie czasu. Zebraliśmy przykłady siedmiu państw, które sąsiadują z Polską. To Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja. Który z nich podoba wam się najbardziej?

Niemcy, projekt: LAVA, Facts And Fiction

Niemiecki pawilon powstał pod hasłem “Campus Germany”. W tej odsłonie EXPO Niemcy postawili na tematy poświęcone zrównoważonemu rozwojowi i budowaniu świadomości konsumentów. Wystawa wyposażona jest w wiele interaktywnych elementów, które uczą poprzez zabawę. Cel jest taki, aby uświadomić gości pawilonu, że ich codzienne, z pozoru małe wybory, mają wielki efekt w całej gospodarce i wpływają na środowisko naturalne.


Czechy, projekt: Formosa AA

Czeski pawilon należy do jednych z mniejszych. Nasi południowi sąsiedzi postawili na naturę – budynek otoczony jest skwerami, na których rosną przeróżne gatunki roślin. To nawiązanie do hasła “Czech Spring”. Jak wygląda czeska wiosna w praktyce? Głównym elementem wystawy pawilonu Czech jest projekt S.A.W.E.R. – w pawilonie Czech możemy zobaczyć, jak z powietrza pozyskiwana jest woda. Specjalny system napędzany jest energią ze słońca. Pozyskana w ten sposób woda służy do podlewania roślin w pawilonie.


Ukraina, projekt: WANDERS WERNER FALASI

Kształt pawilonu Ukrainy może spodobać się fanom postmodernizmu. Kanciaste kształty, koronkowa elewacja i nieco niebieskie okna przywodzą nam na myśl porty lotnicze budowane w latach 90. w Europie Wschodniej. Również wnętrze przypomina nam bardziej wydział uczelni. Tym razem Ukraińcy postawili na aspekt edukacyjny – wewnątrz przestrzeń podzielono na kilka stref, które pokazują osiągnięcia kraju w dziedzinie “smart living”. W swoim koncepcie przedstawiają, jak nowoczesna technologia i cyfrowy świat może pozytywnie wpływać na życie człowieka.


Słowacja, projekt: Ivan Kulifaj

Pawilon Słowacji znajduje się w budynku, w którym swoje wystawy ma kilka innych państw. Zamiast architekturą, Słowacy chwalą się designem, przedstawiając w środku eksponaty związane z branżą motoryzacyjną. Wystawa przedstawia drogę, jaką przeszła Słowacja od kraju rolniczego do miejsca, w którym konstruowane są zaawansowane technologicznie pojazdy.


Litwa, projekt: Baukas Architektai

Jak przetrwać w upalnym klimacie Dubaju? Poświęcony przyrodzie kraju pawilon Litwy to miejsce, w którym można znaleźć ochłodę i nacieszyć oczy zielenią. Główne wejście do budynku jest jak rama, która kadruje miejsce głównej ekspozycji. Ta ostatnia składa się z ogromnych ekranów umieszczonych na trzech ścianach, pomiędzy którymi zebrano charakterystyczne dla Litwy przedmioty takie jak biżuterię z bursztynu i drewniane narzędzia. Drewno to motyw przewodni całej wystawy. W Pawilonie umieszczono portal, który swego czasu łączył Wilno z Lublinem. O tym nietypowym gadżecie pisaliśmy TUTAJ.


Białoruś, projekt: NÜSSLI Adunic AG

Pawilon Białorusi to futurystyczny budynek, który w symboliczny sposób przedstawia związki natury i technologii. Białorusinom przyświeca tutaj piękne hasło, którym chcą przekonać gości, że “tak jak drzewa w lesie są silne bo rosną wspólnie, tak i ludzkość powinna budować lepszą przyszłość poprzez współpracę”. Przed wejściem do budynku ustawiono słupy przypominające pnie. Słupy zdają się ożywiać nocą, kiedy mienią się feerią barw.


Rosja, projekt: Tchoban SPEECH

To jeden z największych pawilonów. Jego głównym tematem jest “Kreatywny umysł: Driving the Future”. Nietypowa bryła budynku przypomina bombkę, którą gęsto otoczono kolorowymi kablami. To symboliczne odniesienie do idei ruchu, jako gwarancji rozwoju. Wystawa wewnątrz opowiada o naukowych i kulturalnych osiągnięciach ludzkości oraz pokazuje możliwości umysłu. Największym eksponatem jest ogromny mózg, który jest częścią interaktywnego spektaklu. Co kilka minut można zobaczyć, jak “myśli” wędrują po systemie kabli, trafiają do wspomnianego mózgu i wywołują konkretny efekt.


Polska, projekt: WXCA

Charakterystycznym elementem Pawilonu Polski na Expo 2020 jest kinetyczna rzeźba, która okala budynek i wyglądem przypomina wędrujące ptaki. To metamorfoza mobilności. Cała architektura obiektu wykonuje gest zaproszenia: do odpoczynku w cieniu rozłożystego zadaszenia, wspólnej biesiady, kontemplacji, podróży przez różnorodne krajobrazy. Budynek zaprasza do odkrywania kolejnych jego części poświęconych polskiej kulturze, naturze i technologii. Tutaj atrakcją jest interaktywna instalacja “Polski stół”, która aktywuje się kiedy wokół zbierze się kilka osób. Umieszczone na krawędziach stołu mikrofony przetwarzają usłyszany dźwięk i wiązką światła prowadzą do określonego celu. Warto zobaczyć to na własne oczy! Autorem budynku Pawilonu Polski na EXPO w Dubaju i wystawy są WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii.

A jak na tle naszych sąsiadów ocieniacie Pawilon Polski? Nasz pawilon choć nie jest największy to śmiało uznajemy do grona najlepiej zaprojektowanych pawilonów na EXPO 2020 w Dubaju. Więcej o Pawilonie Polski na EXPO 2020 oraz osobach i instytucjach, które brały udział w przygotowaniu jego ostatecznego projektu piszemy w artykule TUTAJ.

Czytaj też: Wydarzenia | WXCA | Architektura w Polsce | Drewno | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe