WERK12

Niemcy wybrali swój najlepszy budynek. To WERK12 projektu MVRDV

WERK12 od MVRDV zbudowano w Monachium. To wielofunkcyjny kompleks powstały na poprzemysłowych terenach. Właśnie zdobył nagrodę architektoniczną DAM Preis, dla najlepszego nowego budynku w Niemczech.

Holenderska pracownia MVRDV ma duże doświadczenie w projektowaniu w nietypowych lokalizacjach. WERK12 to nowoczesny obiekt zbudowany głównie z betonu i szkła, który powstał na terenie dawnego zakładu przemysłowego w dzielnicy Werksviertel. W środku powstały duży basen, siłownia oraz pomieszczenia biurowe i gastronomiczne.

Charakterystycznym elementem budynku są ogromne napisy autorstwa artystów Engelmanna i Engla, dzięki którym budynek zdaje się “rozmawiać” z otoczeniem. Jednak zamiast konkretnych haseł, artyści zdecydowali się zamieścić nieco emocjonalne treści, przywodzące na myśl zachwyt. To między innymi “WOW”, “OH” i “AAHHH”.

WERK12 zbudowano w sąsiedztwie wschodniego dworca kolejowego w Monachium. Wystarczy zaledwie dziesięć minut spaceru, aby spod nowoczesnego budynku znaleźć się w historycznym centrum miasta. Architekci z biura MVRDV chcą, by w przyszłości zarządcy budynku bawili się napisami i zmieniali ich treść. W budynku upatrują jako nowy główny punkt dzielnicy.

WERK12


W sumie budynek ma pięć pięter. Każde z nich ma ponad pięć metrów wysokości. Basen otwarto na trzecim poziomie. To doskonałe miejsce, z którego można podziwiać panoramę miasta. Obiekt ciekawie prezentuje się nocą, kiedy podświetlone litery stają się bardzo dobrze widoczne z daleka, a poszczególne poziomy odsłaniają swoją “zawartość”.

Czytaj też: Niemcy | Sport | Beton | Szkło | MVRDV

fot. Ossip van Duivenbode, źródło: MVRDV

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły