Niepozorna willa w Czechach. Z basenem i lądowiskiem dla helikopterów

Jest ogromna, bo część pomieszczeń ukryto pod ziemią. Ta niepozorna willa znajduje się w miejscowości Vlastibořice w Czechach. Jej projekt przygotowali architekci z pracowni SIAL.

Dom zaprojektował duet architektów ze studio SIAL – Michal Hušek oraz Magda Sobotková. Na zdjęciach budynek może wyglądać na niewielki, jednak jego powierzchnia to aż 458 m kw. Aby willa z zewnątrz wyglądała na mniejszą architekci część pomieszczeń ukryli pod ziemią.

Architekci zaprojektowali dom na zboczu, eksponując najlepsze widoki na rozległą dolinę. Willę zaprojektowano tak, by przebywając w środku można było doświadczyć bliskości przyrody. Życzeniem klienta było stworzenie prostych, czystych przestrzeni przy maksymalnym wykorzystaniu naturalnych materiałów.

W sumie budynek ma dwa poziomy. Na piętrze powstały pokoje gościnne z osobnym wejściem oraz gabinet. Dolną kondygnację częściowo zagłębiono w ziemi. Zbudowano tu część dzienną, garaż oraz kryty basen. Głównym materiałem, który ozdobił budynek jest kamień. Na zewnątrz dominuje w szorstkiej formie, a w środku motyw kamienia wykorzystano stosując kamienne płytki okładzinowe.

willa w czechach


Ważną częścią willi jest ogród, który został zaprojektowany jako swego rodzaju park i składa się z kilku części. Górna strefa wraz z zielonym dachem budynku mają bardziej formalny charakter. Od południa dom sąsiaduje z sadem i łąką, ale najbardziej spadzistą część ogrody wykonano w formie nieregularnie rozmieszczonych tarasów, które swobodnie przenikają w krajobraz. Ciekawostką jest także lądowisko dla helikopterów, właściciel może szybko przemieszczać się po kraju lądując wygodnie w swoim ogrodzie.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Basen | Zieleń

Willa w Czechach – fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)