Niepozorny Przystanek w Wieleniu walczy o tytuł budynku roku!

Nietypowy budynek realizuje bardzo ważną społecznie funkcję. Przystanek Edukacja w Wieleniu to swego rodzaju dom kultury, który służy aktywizacji mieszkańców i ożywia centrum miasteczka. Projekt budynku powstał w pracowni Neostudio Architekci i teraz walczy o tytuł budynku roku w plebiscycie organizowanym przez najpopularniejszy serwis o architekturze ArchDaily.

Prace nad tym projektem rozpoczęły się już w 2018 roku. Zadaniem architektów było stworzenie miejsca o nowej jakości w układzie urbanistycznym Wielenia. Wieleń to liczące około 6 tysięcy mieszkańców miasto w Wielkopolsce. Jego historia sięga XV wieku, dlatego na terenie miasta zachowało się wiele cennych architektonicznych założeń. Teren Starego i Nowego Miasta wpisany jest do rejestru zabytków. Ochronie podlega prostokątny plac, usytuowany pomiędzy ulicami Kościuszki oraz Sienkiewicza i Wybickiego, stanowi centrum miasta.

Wcześniej na działce inwestycji funkcjonował hotel “Du Nord”, a w późniejszych latach zbudowano tu przystanek autobusowy. Ten ostatni z biegiem lat, kiedy autobusy przestały jeździć, uległ degradacji. Władze miasta dostrzegły potrzebę rewitalizacji centrum.

Aby tchnąć nowego ducha w centrum miasta kwartał włączono do programu inwestycji i nadano mu nazwę Skwer Usług Kultury “Przystanek Edukacja”. To mały, ale dający wiele możliwości dom kultury. “Przystanek Edukacja” składa się z kawiarni i skweru z dziedzińcem, tarasem i przestrzenią wielofunkcyjną. Pozwala to na prowadzenie działań społeczno-kulturalnych, które w bezpośrednim sąsiedztwie mocno uczęszczanej drogi sprzyjają aktywizacji i integracji mieszkańców oraz przywróceniu funkcji lokalom gastronomicznym i usługowym tej części miasta. Kawiarnia pełni też funkcję centrum informacji miejskiej.

Całość zaprojektowano wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną oraz małą architekturą. Obiekt obejmuje elementy wygrodzenia urbanistycznego – żelbetowe arkady z podświetleniem architektonicznym, z motywem łuków zaczerpniętych z fasady sąsiedniej kamienicy, ścianę – ekran projekcyjny dla wydarzeń plenerowych oraz tablicę ogłoszeniową i miejsce edukacji historycznej, gdzie eksponowane są banery z historią miasta i okolic – opisują architekci.


Projektując obiekt architekci chcieli odbetonować powierzchnię poprzez wykonanie przepuszczalnych powierzchni w formie tarasu i powierzchni żwirowej. Na środku placu zaplanowano soliterowe drzewo – platan. Dodatkowo zbudowano dach z zieloną powierzchnią, która ogranicza ryzyko przegrzania budynku latem. Całość wyposażono w oświetlenie o niskim zużyciu energii zasilane energią słoneczną.

Sam pawilon ma jedną kondygnację i kształt prostego, płaskiego prostopadłościanu. Obiekt jest mocno przeszklony – blisko 3/4 ścian to szyby, a 1/4 wykonana została z płyt włókno-cementowych. Co ciekawe, pawilon został odseparowany od elementu odgradzającego budynek od ulicy – taki zabieg stanowi uzupełnienie i zamknięcie urbanistyczne placu. W sumie powierzchnia użytkowa budynku wynosi 100 m kw.

autorzy: Bartosz Jarosz, Paweł Świerkowski – Neostudio Architekci (neostudioweb.eu)

współpraca autorska: Tomasz Sołtysiak

fot. Paweł Świerkowski

Czytaj też: Kultura | Restauracja | Kawiarnia | Beton | Szkło  | whiteMAD na Instagramie

Tak miejsce wyglądało przed budową:

A tu efekt prac: