Nieruchome schody w Krakowie

Nieruchome schody w Krakowie. Po niemal 6 latach wreszcie ruszą!

Nieruchome schody w Krakowie wciąż… nieruchome. Te prowadzące do góry nie działają od listopada 2018 roku. Z kolei te jadące w dół uległy awarii w lutym 2019 roku. Słynne już wśród mieszkańców Krakowa schody, były remontowane już 19 razy, co kosztowało podatników ponad 360.000 złotych (przynajmniej do maja 2022 roku), a schody jak nie działały, tak wciąż nie działają. Dziś już wiemy, że więcej remontów nie będzie, bowiem schody zostaną w całości wymienione. Winę za awarię zrzucono na wody opadowe (znane również jako deszcz). Tym razem krakowscy urzędnicy odrobili lekcje z przyrody, zasięgnęli rady meteorologów, klimatologów i lokalnych szamanów, a następnie uznali z lekkim niedowierzaniem, że w Krakowie może występować deszcz. Dlatego tym razem, schody będą zadaszone! Świetnie, ale czy nie można było tak od razu?

Zacznijmy od początku. Ruchome schody na krakowskim dworcu autobusowym powstały w 2005 roku w ramach przebudowy dworca i stworzenia łącznika między dworcem kolejowym, a dworcem autobusowym. Pierwsza awaria miała miejsce w listopadzie 2018 roku, gdy awarii uległy schody jadące do góry. Zaledwie 4 miesiące później, w lutym 2019 roku usterka zatrzymała schody jadące w dół. 

Od tego czasu zarówno jedne, jak i drugie schody były remontowane 19 razy. Remonty ciągnące się przez ostatnie 5 lat (stan na maj 2022 roku) kosztowały podatników ponad 360.000 złotych, a schody tak jak stały – tak stoją do dziś.

Za schody odpowiedzialna jest podległa ratuszowi spółka Zarząd Dróg Miasta Krakowa. „Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozja elementów konstrukcyjnych spowodowana działaniem wód opadowych” — wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa w rozmowie z dziennikarzami Onetu  

Tymczasem ruchome schody w Krakowie stały się obiektem żartów wśród mieszkańców stolicy małopolski. Niektórzy doszukują się w tej sytuacji specjalnej akcji miasta zachęcającej do zwiększenia aktywności fizycznej.

Nieruchome schody w Krakowie – kiedy ruszą?

Krakowski magistrat poinformował, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na wykonanie zadaszenia oraz wymianę schodów przy Małopolskim Dworcu Autobusowym (MDA). To newralgiczne dla pasażerów miejsce, łączące dworce kolejowy i autobusowy. Termin składania ofert upływa 29 maja.

“Wymianę schodów oraz ponowne ich włączenie uwarunkowano wykonaniem zadaszenia – wzorowano się w tym przypadku doświadczeniami z ronda Mogilskiego. W pierwszej kolejności zarezerwowane zostały środki na wykonanie projektu oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń konserwatorskich. Zakończenie tego etapu, a także zapewnienie środków w budżecie, umożliwiło ogłoszenie przetargu na wykonanie zadaszenia i wymianę schodów.” – czytamy w komunikacie

Termin składania ofert od potencjalnych wykonawców upływa 29 maja. Przyszły wykonawca na realizację prac będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy. Minimalny okres gwarancji wynosi natomiast 60 miesięcy. Wynika z tego, że w najlepszym przypadku, nieruchome schody w Krakowie zaczną poprawnie działać w II połowie roku 2024. Co sprawia, że od momentu pierwszej awarii, do wymiany schodów – minie 6 lat, co zakrawa o absurd. Dla porównania – najwyższy wieżowiec świata Burj Khalifa w Dubaju wybudowano w niecałe 5 lat – budowa trwała od 21 września 2004 do 16 sierpnia 2009.

Warto dodać, że to nie jedyne nieruchome ruchome schody. Podobny cud sztuki inżynierskiej znaleźć można w Katowicach, o czym pisaliśmy TUTAJ: https://www.whitemad.pl/katowice-ruchome-schody-ciagle-stoja-pkp-naprawia-je-od-dwoch-lat-zdjecia/

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kraków | Komunikacja miejska | Dworzec kolejowy | Ciekawostki | Archialert

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły