biblioteka w Finlandii

Biblioteka w Finlandii. To największa i najnowocześniejsza biblioteka w Skadynawii.

Biblioteka w Finlandii, którą mamy przyejmność opisać to Helsinki Central Library, która została otwarta w 2018 roku i już nazywana jest perłą skandynawskiej architektury. Naturalne materiały, nieregularna bryła i olbrzymie przeszklenia dodają jej sporo uroku. 

Biblioteka choć została otwarta niecały rok temu już cieszy się sporą popularnością nie tylko wśród Finów, ale również turystów z całego świata. Od daty otwarcia do marca odwiedziło ją już ponad milion czytelników, co jest zaskakującym wynikiem zważając na fakt, że cała Finlandia ma zaledwie 5,5 milion mieszkańców.


Nowoczesna biblioteka w Finlandii jest odwiedzana nawet przez 20.000 osób dziennie, co sprawia, że jest to jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów w całym kraju. Za projekt „perły skandynawskiej architektury”, bo takie miano zyskała biblioteka odpowiada biuro ALA Aechitects. Helsinki Central Library to również największa i najnowocześniejsza biblioteka w całej Skandynawii.

Niedawno opisywaliśmy również inne biblioteki. Wśród nich znalazła się między innymi betonowa biblioteka na środku plaży, o której przeczytacie tutaj, zielona biblioteka w Hiszpanii tutaj, a także biblioteka w Kanadzie, w której nie ma ani jednej książki tutaj.