Kino w indyjskim “Pięknym Mieście”. W całości zaprojektował je Le Corbusier!

Czandigarh to miasto leżące w północnej części Indii. Powstało w 1947 roku po uzyskaniu przez Hindusów niepodległości. Miasto poprzez swoją architekturę i nazw miało oddawać cześć bogini Chandi, dzięki czemu do dziś nazywane jest też Pięknym Miastem. Spośród innych indyjskich miast, wyróżnia ja wysoki poziom życia mieszkańców, ale także architektura, która stworzył najbardziej znany architekt ubiegłego wieku.

Co ciekawe, francuski architekt przejął zadanie zaprojektowania miasta po Macieju Nowickim. Le Corbusier zdecydował się na projekt miasta zgodny z modernistycznymi wytycznymi CIAM w zakresie podziału urbanistycznego, planu zagospodarowania oraz systemu dróg opartego na hierarchizacji różnych środków komunikacji miejskiej. Ważne jest również to, że pierwsze plany tworzone przez Polaka, zostały w dużej mierze uwzględnione w ostatecznym wyglądzie miasta. Możemy więc śmiało stwierdzić, że Polacy mają swój duży wkład w wygląd jednego z najpiękniejszych miast Indii.


My jednak chcielibyśmy skupić się na nietypowym kinie, które również powstało dzięki Le Corbusierowi. Projekt stworzył Aditya Prakash pod czujnym okiem francuskiego architekta. Neelam Theatre powstało w 1950 roku w dzielnicy zwanej 17 Sektorem. Tak o projekcie mówi dzisiaj syn Prakasha’a :

Sektor 17 to prawdziwe serce miasta, a kino jest wizytówką miasta (…) Może nie jest tak znane jak Capitol Complex, stworzony przez Corbusiera, ale i tak stał się ikoną

Capitol Complex to jednostki administracyjne mieszczące się w pierwszym sektorze. Wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Składa się z między innymi z Pałacu Spotkań, siedziby Sądu Najwyższego czy Wieży Cieni.

Neelam Theatre oferuje niemal 1000 miejsc siedzących, dwie sale, zarówno kinowe jak i konferencyjne, a także restaurację i sklepy. Nas najbardziej zainteresowały modernistyczne wykończenie wnętrza. Bladoniebieskie ściany pokrywają perforowane panele, na których zawisła biała, podświetlana rzeźba ścienna. Po prostu trzeba to zobaczyć!

źródło: dezeen.com