Niesamowity cmentarz we włoski Bergamo

Cmentarze to miejsca zadumy i wspominania bliskich, którzy odeszli. Z tego samego założenia wyszli architekci, którzy stworzyli Funerary Arches. Chcieli stworzyć kolumbarium, gdzie można w ciszy oddać cześć pamięci zmarłych.

Projekt stworzyła grupa CN10 Architetti. Kolumbarium przypomina sześć prostopadłościennych bloków, między którymi wiedzie marmurowa ścieżka. Bloki zwieńczone są niepołączonymi łukami, co pozwala na swobodne wejście do wnętrza światła. Cały obiekt ma 75 metrów długości i znajduje się na największym cmentarzu Dalmine, które zamieszkuje niemal 25,000 mieszkańców. Ważnym elementem są rosnące w pobliżu łuków cyprysy. Te wiecznie zielone drzewa zdobią cmentarze już od czasów Imperium Rzymskiego. W tym konkretnym miejscu, mają one dać zwiedzającym prywatność i pozwolić na chwilę zadumy w samotności. Sam kształt obiektu, architekci tłumaczą tak:

Łuki są prostym wyrazem głębokiego sensu pamięci oraz relacji życia ze śmiercią, przenoszą nas do sakralnego wymiaru.

Funerary Arches znajdują się w południowej części cmentarza i pozwalają na pochowanie 500 osób. Wykonane są z marmuru pochodzącego z miejscowości Zandobbio. Jest to o tyle ważne, że obecny, modernistyczny kształt kolumbarium, bardzo dobrze współgra z architekturą okolicznych grobowców i kaplic