Niesamowity upcykling. Ten lniany dywan powstał z odpadów po dywanach!

Kwitnie trend na upcykling, przetwarzanie odpadów i tworzenie z nich nowych przedmiotów. Właśnie w duchu tej idei powstał lniany dywan CHAOS – dzieło użytkowe zaprojektowane na bazie resztek tekstyliów. Jego twórczyni Audrone Drungilaite została wyróżniona na tegorocznej edycji Łódź Design Festival.

Nazwa CHAOS nawiązuje do fantazyjnej formy dywanu, jednak proces jego powstania nie ma z chaosem nic wspólnego. To przemyślane działanie w duchu eko i zero waste. Jego bazą jest stara przędza – odpady z produkcji dywanów. Projektantka postanowiła dać niechcianym materiałom nowe życie. Litwinka Audrone Drungilaite, dyrektor kreatywna w EMKO – miejscu promującym inteligentne wzornictwo i dyrektor wykonawcza Litewskiego Forum Designu, przyjrzała się obecnej technologii odzysku przędz lnianych. Okazało się, że nie jest efektywna z uwagi na trudności w uzyskaniu odpowiedniej jakości tkanin – nawet przy stosowaniu dobrego włókna lnianego.

Przez rok brałam udział w międzynarodowym projekcie „EcoDesign Circle”. Gdy podczas wizyty w fabryce dywanów dowiedziałam się, że niektórych przędz nie da się użyć do masowej produkcji ze względu na różnice kolorystyczne – więc przechowuje się je bez planu na dalsze wykorzystanie – wpadłam na pomysł stworzenia dywanu z tych resztek – opowiada litewska projektantka.

upcykling


Len jest trwałym materiałem, bardziej wytrzymałym niż bawełna, ma właściwości hipoalergiczne, a do tego służy środowisku, bo jest niemal całkowicie biodegradowalny, a jego uprawy zużywają mniej wody. To idealna tkanina do produkcji dywanu. Lniany model CHAOS ma tuftowaną podstawę – to ręczna technika, w której powstaje większość dywanów w Europie. Podkład powstał z jednokolorowej przędzy, a do niego projektantka dobrała detale z resztek przędzy. Moim celem było stworzenie unikalnego produktu, który powinien przetrwać kilka pokoleń i zmusić do zadawania pytań o zrównoważony rozwój na rynku akcesoriów domowych – wyjaśnia Audrone Drungilaite.

 

Kolorowe dywany z upcyklingu są unikatowe – każdy lniany model ma nieco inną kolorystykę. Można je dostać w dwóch rozmiarach (2 x 2 m i 2,5 x 2,5 m) i w dwóch kolorach tła: ciemnoniebieskim i karmelowym. Ich produkcja odbywa się lokalnie – w rodzinnej firmie z Poniewieża w Litwie, słynącego z wieloletniej tradycji produkcji lnu.

Kreatywny i ekologiczny upcykling doceniono na tegorocznej edycji Łódź Design Festival – Audrone Drungilaite znalazła się wśród finalistów make me! – organizowanym od kilkunastu lat konkursu dla młodych projektantów.

Czytaj też: Tkanina | Ekologia | Litwa  | Łódź | whiteMAD na Instagramie

źródło: Łódź Design Festival