Nietypowa szklarnia przy szkole w Gdyni. To najlepszy sposób nauki

Szklarnia stanęła przy Szkole Podstawowej nr 26. Dzięki niej będzie można organizować wyjątkowe lekcje przyrody. Inicjatorem jej powstania jest Centrum Designu Gdynia.

W związku z realizowanym przez Miasto Gdynia konkursem na Wdrażanie dobrych praktyk projektowych, Stowarzyszenie Traffic Design oraz Fundacja MOZI ponownie zaaranżują przestrzeń miejską w Gdyni. Pierwszy projekt Designerskie hotele dla owadów autorstwa Stowarzyszenia Traffic Design, został skierowany dla mieszkańców – owadów. Nasz artykuł na ten temat znajdziecie klikając TUTAJ.

Drugim elementem jest autonomiczna szklarnia. Już wkrótce uczniowie Szkoły Podstawowej nr 26 w Gdyni lekcje biologii i przyrody będą mogli odbywać w nowoczesnej szklarni. W ramach konkursu fundacja MOZI zrealizowała budowę Autonomicznej szklarni – Zieleniak. Szklarnia tylko na pierwszy rzut oka wygląda bardzo tradycyjnie. Wyposażona jest w system zbierania wody deszczowej z powierzchni dachu, zbiornik na wodę oraz system rozprowadzania jej wewnątrz. Całość zasilana jest panelem solarnym umieszczonym na dachu. Nie brakuje czujników poziomu wilgotności i temperatury, a także modułu elektronicznego, który pozwala na sterowanie systemem nawadniania także zdalne. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w punkt edukacyjny – ławki i stoły umieszczone na tarasie w sąsiedztwie szklarni umożliwiają prowadzenie lekcji i warsztatów.


Zależy nam na zaangażowaniu społeczności w wykonanie, utrzymanie i dalszy rozwój projektu. W związku z tym wspólnie z nauczycielem prowadzącym zrealizowaliśmy program prac w szklarni przypisany poszczególnym klasom. Podstawą kształtowania nowych wzorców zachowania i świadomości ekologicznej jest wiedza, a zdobywanie jej jest dużo łatwiejsze i ciekawsze, jeżeli dzieci mogą uczestniczyć w różnych procesach i przedsięwzięciach, prowadzących do upowszechnienia wzorca kultury ekologicznej – mówi Monika Gradzik z fundacji MOZI.

Realizacja szklarni to odpowiedź na potrzeby i wyzwania współczesnych mieszkańców miasta, także tych najmłodszych. Przedsięwzięcie dedykowane jest zarówno uczniom szkoły, dzieciom i młodzieży, jak również dorosłym, rodzicom uczniów oraz mieszkańcom.

Jednocześnie w Centrum Designu Gdynia trwa wystawa niech żyje design! Czyli właściwie co? Czym jest design? Takie pytanie stawia już na wstępie wystawa urodzinowa PPNT Gdynia | Centrum Designu. To pojęcie, które funkcjonuje w powszechnym użytku. Nawet w reklamach mówi się o ponadczasowym designie, designerskich meblach, czy samochodach. Design stał się trochę pojęciem – wytrychem, które może przyjmować różną wartość w zależności od kontekstu.

PPNT Gdynia | Centrum Designu postanowiło rozbić to pojęcie na czynniki pierwsze, ale nie poprzez podanie definicji, czy źródłosłowu, ale poprzez pokazanie polskich projektów, które najlepiej definiują współczesny design. Wystawa podzielona jest na 4 sekcje, przy czym trzy pierwsze to przestrzenie ekspozycyjne, a ostatnia to przestrzeń warsztatowa.

Gdzie? 

PPNT Gdynia, bud. IV

Kiedy?

25 listopada 2021-31 stycznia 2022

poniedziałek – piątek | 14:00-18:00

sobota – niedziela | 10:00-18:00

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Szkło | Zieleń | Edukacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: Centrum Designu Gdynia