Nietypowe muzeum wśród gór poświęcone historii koziorożców

Muzeum zbudowano w miejscowości St. Leonhard im Pitztal w Austrii. Powstało po to, aby przypomnieć historię koziorożca alpejskiego występującego w regionie.

Budynek zaprojektował zespół architektów: Rainer Köberl, Atelier Arch. DI Rainer Köberl oraz pracownię Architektin Daniela Kröss. Jego całkowita powierzchnia wynosi 732 m kw. Bryła budynku osadzona została w dolinie Alp, tuż obok jednej z najstarszych zagród w dolinie. Wystawę tworzy między innymi wybieg dla siedmiu koziorożców.

Muzeum zbudowano z prefabrykowanych elementów z betonu. Aby elewacja nie była monotonna, architekci celowo pozostawili ślady szalunków. Całość przecina platforma, która łączy trzecie piętro budynku ze zboczem, na którym można obserwować koziorożce. Zwiedzanie wystawy rozpoczyna się od parteru – ścieżka prowadzi w górę, aż do wspomnianej już wcześniej kładki i zagrody koziorożców. Architekci chcieli, aby powstałe na skarpie muzeum umożliwiało “wspinanie się po górach”, w tej czynności pomaga właśnie architektura.


Całość powstała w miejscu dawnego budynku, a nowa konstrukcja nie mogła wyjść poza obrys tego starego obiektu. Stąd decyzja architektów, by poszczególne funkcje muzeum rozłożyć na kilku piętrach.

Budynek został nominowany do konkursu Mies van der Rohe Award 2022, w którym walczy o tytuł najlepszego obiektu architektonicznego Unii Europejskiej.

Czytaj też: Muzeum | Ciekawostki | Podróże | Kultura

fot. Lukas Schaller, źródło: EUMies Award