dom w Karkonoszach

Nietypowy dom w Karkonoszach. Architekt osadził go na zboczu

Dom w Karkonoszach zaprojektował Adam Spychała. Betonowa bryła swym wyglądem ma przypominać rzucony głaz.

Adam Spychała od lat projektuje jednorodzinne domy, które są doskonałym przykładem brutalizmu w architekturze. Jego ostatnim projektem jest dom 346. To właśnie cyframi swoje projekty nazywa architekt.

Inspiracją do zaprojektowania nowego domu stały się wędrówki po Karkonoszach, których krajobraz charakteryzuje się trawiastymi zboczami naznaczonymi skalistymi odłamkami. Brutalistyczny dom 346 ma więc być reminiscencją karkonoskiego krajobrazu.

Architekt postawił na ostry i nieregularny kształt budynku. Jego wygląd ma przypominać głaz rzucony przypadkowo na łagodne zbocze, zupełnie tak, jakby w wyniku naturalnych procesów tektonicznych pozostawiła go natura. W ten sposób projektant chciał zatrzeć granice pomiędzy naturą, a tym, co zostało stworzone ręką człowieka. Efekt zespolenia z naturą wzmacniać ma także wykończenie budynku. Dominującym materiałem jest tutaj “współczesny kamień”, czyli beton.dom w Karkonoszach


Dom w Karkonoszach został zaprojektowany jako trzykondygnacyjny. Parter stanowi strefę wejściową, gdzie zaplanowano zadaszoną strefę garażu oraz wejście z pomieszczeniami gospodarczymi. Aby zredukować wysokość strefa dzienna umieszczona została na półpiętrze. Rozpościera się stąd widok na bezkresną panoramę górskiego krajobrazu. Strefa prywatna mieszkańców zaplanowana została na piętrze, to właśnie tam architekt zaplanował powstanie sypialni i łazienek.

Adam Spychała jest absolwentem Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywał, pracując w kilku polskich i zagranicznych pracowniach architektonicznych. Pracuje w zawodzie, ale projekty, które zamawiają jego klienci, nie są tak odważne, jak betonowa seria, którą nieustannie tworzy. Na co dzień zajmuje się przygotowywaniem projektów bardziej komercyjnych. Betonowe domy są swego rodzaju odskocznią od realiów rynku i hołdem dla kontrowersyjnego nurtu. Więcej o twórczości Adama Spychały pisaliśmy w szóstym numerze Magazynu whiteMAD.

Czytaj też: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm

źródło: Adam Spychała