Nietypowy letni dom. Zbudowali go z betonu i szkła

Sun Path House to projekt nietypowego budynku, który służy jako letni dom. Konstrukcja zbudowana została na spiralnym planie i stanowi przedłużenie wakacyjnego domu właścicieli.

Konstrukcję zaprojektowali architekci z nowojorskiej pracowni Studio Christian Wassmann. Obiekt zbudowany został w Miami Beach, w bezpośrednim sąsiedztwie bungalowu z 1930 r. Projektując obiekt architekci inspirowali się ruchem słońca i planet w Układzie Słonecznym. Doskonale widać to wewnątrz. Wejście umieszczono w centralnej części, to właśnie tam zaczyna się spiralnie zbudowana klatka schodowa, która dyktuje układ pomieszczeń.

Letni dom jest prawdziwą „maszyną” do wypoczynku i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W bocznych ścianach architekci umieścili aneks do grilla. Znajduje się tam piec, w którym można przyrządzać różne smakołyki. Tuż obok znalazła się umywalka do mycia rąk i naczyń, stół i toaleta. Parter ma formę zadaszonego tarasu, przy czym dach stanowi tutaj sama konstrukcja budynku.letni dom


Na pierwszym piętrze znalazł się pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienką. Przestrzeń ta może służyć do wypoczynku, ale też kreatywnej pracy. Architekci zaznaczają, że to idealne miejsce do tego, aby uciec od zgiełku dużego miasta i zaszyć się w zieleni. Aby spotęgować wrażenie bliskości przyrody na ostatnim poziomie utworzono letni ogród. Dach został osłonięty ścianami, które ograniczają przepływ powietrza i dbają o poczucie prywatności domowników.

Czytaj też: Szkło | Beton | Brutalizm  | Modernizm

fot. Lukas Wassmann, źródło: Studio Christian Wassmann