Zamiast wyburzyć, przebudowali. Nieużywany wiadukt kolejowy zmieni się w park linearny.

Nieużywany wiadukt kolejowy Castlefield Viaduct w Manchesterze już niedługo zmieni się w długi na 330-metrów zielony pasaż. Wybudowany w 1892 roku wiadukt od wielu lat jest nieczynny dla ruchu kolejowego. Od wielu lat zastanawiano się co z nim zrobić. Wśród wielu pomysłów, najbardziej korzystną opcją pod względem ekonomicznym było wyburzenie obiektu. Tego nie chcieli jednak mieszkańcy, bowiem zabytkowy, pochodzący z czasów wiktoriańskich wiadukt na stałe wpisał się w panoramę miasta. W efekcie zaproponowano, aby wiadukt pozostał w takim samym kształcie, w jakim go zastano. Zmienić ma się jego funkcją. Zamiast nieużywanego wiaduktu kolejowego powstanie park linearny.

Sky Park, bo tak ma zostać nazwany zielony pasaż, który powstanie na fundamencie Castlefield Viaduct w Manchesterze będzie mieć ponad 330 metrów długości. Obiekt przebiega wzdłuż centrum miasta, co sprawia, że po przebudowie, pasaż będzie nie tylko zielonym ciągiem komunikacyjnym, ale także interesującą atrakcją turystyczną, która pozwoli na podziwianie panoramy Manchesteru z góry.

Przebudowa wiaduktu została zaprojektowana przez Twelve Architects dla National Trust, aby pokazać, jak zachować dziedzictwo przemysłowe okolicy, a jednocześnie przenieść przyrodę do miastaProjekt “Adaptive Reuse” prowadzony był przez National Trust jako pilotażowy projekt mający na celu zrewitalizowanie poprzemysłowych obiektów w Manchesterze.

“Chcemy zachęcić odwiedzających do odkrywania i cieszenia się charakterystyczną przestrzenią, która jest hołdem dla klasycznej struktury przemysłowej, która ukształtowała historię tego obszaru. Mam nadzieję, że opinia publiczna zgodzi się co do tego, że przyszłości powinniśmy opierać się natchnięciu nowego życia w kultową budowlę”.” powiedział Matt Cartwright, dyrektor Twelve Architects.

Castlefield Viaduct w Manchesterze służył niegdyś do transportu towarów do Manchesteru. Obiekt został zamknięty w 1969 roku, gdy zamknięto główny dworzec, do którego prowadziła infrastruktura.

źródło: National Trust (https://www.nationaltrust.org.uk// zdjęcia: David Bewick

Czytaj też: Wielka Brytania | Metamorfoza | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Woonerf