Niezwykła rozbudowa. Ceglana chata powiększona o nowoczesną część

Dom zaprojektowali architekci z pracowni AST 77. Budynek powstał na obrzeżach miejscowości Tienen w Belgii, w bezpośrednim sąsiedztwie starych chat z cegły.

Na zdjęciach przypomina samodzielną konstrukcję, jednak ten nowoczesny dom powstał w wyniku rozbudowy istniejącego już budynku z cegły. Jego właściciel o powiększeniu starego obiektu myślał już od wielu lat. Zgłosił się do architekta Petera Van Impe, który zaproponował rozbudowę ceglanej kostki o nowoczesną część. Warunek był taki, aby nowoczesne skrzydło swym wyglądem pasowało do okolicznej zabudowy. Dlatego projektant wybrał prostą formę z dwuspadowym dachem.

W wyniku przebudowy dom powiększono o garaż z częścią techniczną oraz strefę dzienną. Ta ostatnia została mocno przeszklona, a okna salonu ustawiono tak, by wychodziły na ogród. 


Od strony ulicy wspomniany garaż został ukryty poprzez zastosowanie na całej długości nowej części domu drewnianych paneli. Architekt celowo sięgnął tu po drewno, uznając że obok cegły jest to najodpowiedniejszy materiał dla podmiejskiej zabudowy. Pionowo ułożone listwy przywodzić mają tradycyjne płoty z desek. Wyższą część domu ozdobiły losowo ułożone panele o szarym kolorze.

źródło: ast77.be

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły