Niezwykłe domy w Rybniku jak zatopione w ziemi. Są piękne!

Projekt kilku domów jednorodzinnych w Rybniku zaprojektował zespół architektów z pracowni jojko+nawrocki architekci. To jedne z najciekawszych domów w regionie. Swego czasu otrzymały nawet tytuł najpiękniejszych w województwie. Poznajcie niezwykłe domy w Rybniku.

Niezwykłe domy w Rybniku powstały ze ścisłej współpracy inwestorów z architektami. Chcąc w maksymalnym stopniu wykorzystać nierówności działki architekci prace projektowe rozpoczęli od symulacji podziału parceli. Ostatecznie z długiej i wąskiej działki wydzielono trzy mniejsze, na których należało zaprojektować dwa domy jednorodzinne odpowiadające różnym potrzebom i budżetom. Inwestorzy mieli jednak konkretny warunek – domy miały być nowoczesne.

Jak wygląda nowoczesny dom? Architekci z biura jojko+nawrocki zaprojektowali budynki, które odpowiadają na takie pytanie. Struktura powstałych domów oparta została na bazie niezmiennych danych, tak zależnych od lokalizacji. W projekcie istotną rolę miały nasłonecznienie, sąsiedztwo lasu, usytuowanie dojazdu oraz widok na zabudowę ze wzniesienia. Architekci celowo wynieśli część budynków ponad linię działki, dzięki czemu zdecydowanie większa liczba pomieszczeń została otwarta na las. Powstałe w ten sposób zielone dachy pełnią nie tylko funkcje tarasów, ale sprawiają, że domy wpisane są w otaczający krajobraz. W efekcie budynki wyglądają, jakby częściowo zostały wbite w ziemię. 


Projekt dwóch domów jednorodzinnych zdobył nagrodę Grand Prix i tytuł Obiektu Roku w konkursie Architektura Województwa Śląskiego 2010 r. Mimo upływu lat budynki ciągle wyglądają świeżo i nowocześnie. Za uwzględnienie elementu ponadczasowości w architekturze projektantom należą się gratulacje!

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Architektura | Architekt | Polska | Ciekawostki

zdjęcia: Juliusz Sokołowski
źródło: www.jna.com.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły