znalezisko we Wrocławiu

Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu! Odkryto napis z pionierskich czasów miasta.

Wrocław znów zaskakuje swoją historią! Na fasadzie remontowanej kamienicy przy ul. Słowiańskiej spod warstw starej farby wyłonił się napis „Restauracja Lwowianka”. Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu pochodzi z czasów, kiedy po 1945 roku jego niemieccy mieszkańcy musieli opuścić miasto, a na ich miejsce przybyli nowi osadnicy: Polacy z Kresów Wschodnich.

Napis odkryto podczas remontu elewacji kamienicy pochodzącej z 1890 roku. Na parterze przed wojną mieścił się gościniec Braustüb’l zum Haltesignal. Tuż po wojnie otwarto tam Restaurację Lwowianka, którą w 1947 roku przemianowano na Corso. Ostatnimi czasy w lokalu mieściła się Jadłodajnia Caritasu. Jak donosi Maciej Wlazło, wrocławski przewodnik, pasjonat historii miasta i autor “BEARD OF BRESLAU”, restauracja po zmianie nazwy na Corso była lokalem III kategorii, o czym informuje przewodnik po Wrocławiu z 1948 roku. Jej właścicielem był Józef Gajda. Anons zamieszczony w Słowie Polskim z 1947 roku informuje natomiast, że organizowano w niej dancingi od godz. 19:00 do północy i serwowano dania Kuchni Warszawskiej.

znalezisko we Wrocławiu


Portalowi wroclaw.pl udało się dowiedzieć, że remont kamienicy przy ul. Słowiańskiej 17 odbywa się pod nadzorem zarządcy nieruchomości – firmy Atena&HJW. – Już właściwie kończymy remont elewacji, proszę jednak nie panikować, wstrzymamy się z zamalowaniem napisu „Restauracja Lwowianka”. Zwrócimy się w tej sprawie o opinię do dolnośląskiego konserwatora zabytków – informuje przedstawicielka firmy Atena&HJW, która nadzoruje roboty remontowe przy Słowiańskiej 17.

We Wrocławiu poniemieckie napisy nie są dużą rzadkością, wszak przed wojną było to jedno z większych miast III Rzeszy. Odkrycie polskiego napisu z czasów powojennych jest sporą sensacją, gdyż zachowało się zaledwie kilka z nich. Większości nie udało się przetrwać próby czasu. Jaki będzie los niezwykłego i unikalnego znaleziska? Miejmy nadzieję, że zostanie zachowane i odpowiednio wyeksponowane. Posiada bowiem ogromną wartość historyczną i jest świadkiem skomplikowanej, powojennej historii Wrocławia.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej artykułów związanych ze starymi napisami. To może Cię zainteresować: 

Czytaj też: WrocławZabytek | Historia | Polska

Temat: Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu! Odkryto napis z pionierskich czasów miasta.

Źródło: beardofbreslau/facebook.com, wroclaw.pl, domena publiczna