Niezwykły dom w drzewie. Zaprojektowała go sztuczna inteligencja

Na ten nietypowy pomysł wpadł projektant Manas Bhatia. Zaprojektował on miasto, ale nie narysował w nim żadnego elementu. Zamiast tego rolę projektanta przejął komputer. Sztuczna inteligencja pozwoliła stworzyć dom w drzewie, który powiększony o kolejne segmenty tworzy całe miasto.

Projektowanie tak śmiałych obiektów jest sporą ciekawostką. Niestety to co widać na wizualizacjach prawdopodobnie nigdy nie zostanie zrealizowane. Manas Bhatia z wykształcenia jest architektem. Kilka miesięcy temu ruszył z cyklem “AI x Future Cities”, w ramach którego pokazuje architekturę wygenerowaną przy użyciu sztucznej inteligencji.

Jak powstają tak odważne projekty? Jest to możliwe za sprawą algorytmu. Architekt po prostu wpisuje wybrane frazy, jak na przykład: wieżowiec, drzewo, sekwoja, wieże oczyszczające powietrze, miasto przyszłości. Po chwili sztuczna inteligencja o nawie Midjourney generuje koncepcyjny projekt, który następnie jest poprawiany w Photoshopie przez architekta. Dzięki temu powstały futurystyczne obrazy miast przyszłości.


Algorytm chce wykorzystać wszystkie kluczowe słowa uwzględnione przez architekta. Ich odpowiedni dobór pozwolił zaprojektować osiedle, które wygląda jak z bajki. W śmiałej wizji ludzie mieliby mieszkać w naturalnych konstrukcjach, które z roku na rok rosną i do tego oczyszczają powietrze. Sztuczna inteligencja za wzór wzięła gigantyczne sekwoje, które rosną w Parku Narodowym Redwood w Kalifornii i osiągają ponad 100 m wysokości. Chcielibyście mieć taki dom w drzewie?

źródło: Manas Bhatia

Czytaj też: Ciekawostki | Osiedle | Zieleń | whiteMAD na Instagramie