Niezwykły most Musmeci. Trudno uwierzyć, że ma prawie 50 lat

Modernistyczny most zaprojektował architekt Sergio Musmeci. Jego budowa rozpoczęła się w 1971 r. i trwała pięć lat. Mimo upływu lat jego rzeźbiarska forma do dziś robi ogromne wrażenie.

Most Musmeci znajduje się w miejscowości Potenza we Włoszech. Potocznie bywa określany mianem „industrialnego wiaduktu” (w języku włoskim „Viadotto dell’Industria”). Sergio Musmeci zaprojektował go już w 1967 r. Jego budowa rozpoczęła się cztery lata później i trwała do 1976 r. Architekt zaproponował dość odważną, modernistyczną formę, odsłaniając surowy beton. Ciężki w odbiorze materiał zyskał jednak finezyjne wykonanie – most oparty jest na nietypowej konstrukcji wykonanej ze zbrojonego betonu o grubości 30 cm, która niczym otwarta dłoń podtrzymuje całość. To tak, jakby z arkusza papieru wyciąć fragmenty – część skierować w stronę ziemi, a pozostałą część wygiąć w górę. Zachowując przy tym charakterystyczne dla modernizmu prostotę i krągłości.

Most zbudowany został bez użycia prefabrykatów. Budowniczy stosowali jedynie szalunki. Szacunkowy koszt budowy wynosił ówcześnie równowartość 4 milionów euro. Dziś most Musmeci uchodzi za jedną z architektonicznych ikon Włoch, a tamtejsze Ministerstwo Dziedzictwa i Kultury wpisało go do rejestru zabytków.most Musmeci


Fanom imponujących konstrukcji inżynieryjnych polecamy most w Holandii, który został zaprojektowany tak, że zdaje się przeczyć prawom fizyki. Powstały tam akwedukt umożliwia swobodny ruch samochodom, nad którymi pływają statki. Nasz artykuł o tej konstrukcji znajdziecie klikając TUTAJ.

Czytaj więcej: Brutalizm | Modernizm | Beton

most Musmeci
fot. wikimedia.org (licencja CC 3.0)
fot. Luigi Catalani (wikimedia.org, licencja: CC 4.0)
most Musmeci
fot. LucanoPz (wikimedia.org, licencja CC 4.0)
fot. sconosciuto (wikimedia.org, licencja: CC 3.0)
most Musmeci
fot. Tarta46 (wikimedia.org, licencja CC 4.0)