fot. Zairon, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Niezwykły tunel w Holandii. Powstał dla pieszych i rowerzystów!

W Amsterdamie znajduje się tunel wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Jedną z jego stron ozdobiono przepięknymi, ceramicznymi płytkami nawiązującymi do związku Holandii z morzem. Druga strona symbolizuje nowoczesne oblicze kraju.

Przejście Cuyperspassage powstało na największej w Holandii stacji kolejowej Amsterdam Centraal, z której każdego dnia korzysta ponad 150 tysięcy pasażerów. Tunel połączył centrum miasta z terenami położonymi nad rzeką IJ. Cała przeprawa ma ponad 110 metrów długości, 10 metrów szerokości i trzy metry wysokości. Zaprojektowana została tak, aby wyraźnie wyróżnić część, z której korzystać mogą piesi od części poświęconej rowerzystom.

Wejście dla pieszych jest wyższe i dodatkowo przyzdobiona została 80 tysiącami ceramicznych płytek, które razem tworzą niezwykłe dzieło sztuki. Autorem tego projektu jest holnederska artyskta Irma Boom. Powstały obraz przedstawia flotę na wzburzonym morzu. Inspiracje zaczerpnięto z twórczością holenderskiego artysty Cornelisa Boumeestera, żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku, który zasłynął jako malarz płytek.

fot. Zairon, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0

Miejsce dla rowerzystów jest natomiast ciemniejsze. W tej części podłoże pokryto asfaltem, którego zadaniem jest nie tylko zapewnianie komfortu jazdy ale również tłumienie hałasu. Ściany natomiast ozdobiono płytami z surowego betonu, który idealnie konstrastuje z białą ceramiką. Dodatkowo chodnik od jezdni oddzielono świetlną linią, stworzoną z lamp typu led. Powstały tunel ma duże znaczenie symboliczne. Jest łącznikiem pomiędzy tłumnie odwiedzaną przez turystów historyczną częścią Amsterdamu oraz nowoczesną dzielnicą miasta.

źródło: Irma Boom

Czytaj też: Holandia | Ceramika | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

fot. Zairon, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0
fot. Ceescamel, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0