Ławka dla Paryża

Norwegia: ławki projektu Polaka uznane za wzorcowe dla miast

Dwa projekty Pawła Grobelnego zostały wybrane podczas tegorocznego Triennale Architektury w Oslo do katalogu najlepszych praktyk projektowych „Neighbourhood Index”. Organizatorzy Triennale wybrali projekty wzorcowe dla miast, które przyczyniają się do rozwoju bardziej zróżnicowanych i lepiej funkcjonujących przestrzeni sąsiedzkich.

Projekty podczas tegorocznego Triennale Architektury w Oslo zostały wybrane między innymi przez Giovannę Borasi – dyrektorkę Canadian Centre for Architecture oraz Camillę van Deurs – Architektki Miasta Kopenhagi.

Projekty Pawła Grobelnego, które zostały wybrane jako najlepsze praktyki projektowania sąsiedzkich, wspólnych przestrzeni za wzorcowe dla miast to park kieszonkowy zaprojektowany w poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo, nagrodzony wcześniej m.in. nagrodą „Polska Architektura XXL” w kategorii „Polska Przestrzeń Publiczna”. Z kolei drugi projekt Pawła Grobelnego to platformy sąsiedzkie zaprojektowane ostatnio w Paryżu, dla przekształcanych ulic w przestrzenie wspólne dla okolicznych mieszkańców Paryża.

Projekt zrealizowany w Poznaniu ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną ale także wykorzystywaniem naturalnych materiałów. Szczególnie bliska jest mu praca z drewnem, z którym stara się pracować w większości swoich projektów. Jego prace charakteryzują się doskonałym wyczuciem miejsca, w które bezszelestnie wpisuje swoje realizacje. Skwer powstał na poznańskim Chwaliszewie przy ulicy Czartoria 2, nieopodal parku Stare Koryto Warty.

Ławka dla Paryża

Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni zewnętrznych wokół budynków biurowych i mieszkalnych. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine przed Biblioteką Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Defense i dla dzielnicy unijnej w Strasburgu, oraz dla Placu Ratuszowego w hiszpańskim mieście Logrono. Otrzymał wiele nagród ogólnopolskich i międzynarodowych w zakresie projektowania przestrzeni publicznych, a jego projekty prezentowane były na najważniejszych festiwalach designu i architektury w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Triennale Architektury w Oslo można zwiedzać do końca października 2022 roku.

źródło: Paweł Grobelny

Czytaj też: Norwegia | Meble miejskie | Drewno | Miasto | Ciekawostki| whiteMAD na Instagramie