Nowa droga rowerowa w Gdańsku. Wycinka drzew nie była tutaj potrzebna

Zakończyła się budowa drogi rowerowej na al. Legionów w Gdańsku. Podczas prac w maksymalnym stopniu starano się zachować istniejącą roślinność, dzięki temu nowa droga rowerowa w Gdańsku cieszy zarówno rowerzystów jak i miłośników drzew. 

Ścieżka biegnie po prawej stronie al. Legionów i ma około 500 metrów długości. Na Placu ks. Komorowskiego wprowadzono 3 nowe przejazdy rowerowe przez istniejące wloty ulic Chrobrego, Wyspiańskiego oraz Mickiewicza. Przejazdy te zlokalizowane są po wewnętrznej stronie skrzyżowania równolegle do przejść dla pieszych. Nowe przejazdy dla rowerów postanowiono podkreślić pokrywając istniejącą jezdnię czerwoną farbą.

Na odcinku od Placu ks. Bronisława Komorowskiego aż do posesji przy al. Legionów 11A trasę rowerową poprowadzono na chodniku. Było to konieczne ze względu na ograniczoną szerokość terenu. Ta część wykonana została z płyt betonowych. Jeszcze dalej, do ul. Kościuszki trasę dla rowerów wydzielono i wyróżniono nawierzchnią bitumiczną. Ten fragment sąsiaduje z wyjściem ze szkoły, aby uniemożliwić wybieganie dzieci na ścieżkę rowerową pojawiły się barierki.


W ramach inwestycji zbudowano także elementy kanalizacji deszczowej, przebudowano zabudowę hydrantową, przebudowano istniejącą sygnalizację świetlną i miejskie oświetlenie. Dodatkowo zmiany przeszedł plac przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki, który zyskał zieleń i żwirową alejkę. W tym miejscu pojawiła się roślinność i ławki, a przy pawilonach handlowych ustawiono stojaki na rowery. 

Jak dodają władze miasta drzewa to wyjątkowo ważny element każdego miasta. Są nie tylko estetycznym i naturalnym uzupełnieniem coraz bardziej zabetonowanych miast. Drzewa pochłaniają szkodliwe związki pochodzące z ruchu miejskiej, wyciszają miasto, a także regulują temperaturę w gorące dni. Są także schronieniem i źródłem pokarmu dla wielu zwierząt. 

Czytaj też: Zieleń | Ciekawostki | Gdańsk | Ekologia | Urbanistyka

 

źródło: Nowa droga rowerowa w Gdańsku / DRMG, UM Gdańsk