Nowa kamienica we Wrocławiu. Zajmie pustą działkę w centrum miasta

Nowa kamienica we Wrocławiu powstanie na pustej działce pod adresem Kazimierza Wielkiego 29b. Obecnie w tym miejscu znajduje się parking. Inwestorem, który postawi budynek zapełniający pierzeję ulicy Kazimierza Wielkiego jest spółka Urban Corp, natomiast projektantem – miejscowa pracownia GREG Architekci.

Na wrocławskim Starym Mieście pojawi się nowy budynek mieszkalny. Zagospodarowana zostanie niewielka działka przy ul. Kazimierza Wielkiego 29b, tuż obok zabytkowego Ewangelickiego Kościoła Opatrzności Bożej.

Sześciokondygnacyjny budynek mieszkalny przy ul. Kazimierza Wielkiego 29b wypełni pustą działkę, która znajduje się pomiędzy Ewangelickim Kościołem Opatrzności Bożej a jedną z kamienic. Projekt zakłada powstanie 27 mieszkań 1-, 2- i 3- pokojowych oraz dwóch lokali użytkowych na parterze. Każde mieszkanie ma posiadać dostęp do loggii i balkonu, natomiast wspomniany parter stanie się siedzibą np. piekarni i restauracji.

Taki sposób zagospodarowania terenu jest zgodny z planem miejscowym. Działka może zostać przeznaczona na usługi centrotwórcze, mieszkalnictwo, usługi kultury, usługi towarzyszące, edukację lub naukę. W tej chwili teren przy ul. Kazimierza Wielkiego 29b jest niezabudowany i pełni funkcję niewielkiego parkingu.


Działka o powierzchni 342 mkw. została kupiona przez dewelopera w lipcu 2020 roku w ramach przetargu zorganizowanego przez miasto. Cena terenu wyniosła 2,5 mln zł. Jeszcze przed wojną w tym miejscu stała kamienica, która nie przetrwała bombardowania i musiała zostać rozebrana. Wszystko wskazuje na to, że już w 2023 roku teren ten doczeka się zagospodarowania. Co istotne, projekt nowego budynku mieszkalnego zakłada wykorzystanie historycznych nawiązań. Inwestor, czyli spółka Urban Corp, określa go mianem „współczesnej kamienicy”.

Nowa kamienica we Wrocławiu wyróżnia się nowatorskim kształtem bryły i ciemną kolorystyką. Elewacja budynku powstanie bowiem z płyt ze spieku kwarcowego o odcieniu ciemnego kamienia wraz ze złotymi listwami. Latem 2020 roku komisja konkursowa nie miała wątpliwości, że kamienica dobrze wpisze się w kontekst otoczenia, odpowiednio korespondując z sąsiadującą przestrzenią. Wynika to m.in. z faktu kolorystycznego nawiązania do pobliskiego budynku Europeum.

O architektach: 
Biuro projektowe GREG architekci Sp. z o.o. Sp. k., założone zostało przez Grzegorza Górkę w 2010r. Pracownia rozwija się nieustannie, poszerzając krąg młodych, ambitnych projektantów. Zespół dąży wspólnie do tworzenia architektury ponadczasowej i niebanalnej, wpasowującej się w otoczenie, lecz wyróżniającej się myślą przestrzenno-funkcjonalną.  “Nasze projekty obejmują budynki mieszkalne, hotelowe, użyteczności publicznej i przemysłowe prowadzone równolegle z opracowaniami zagospodarowania terenu, projektów wnętrz oraz identyfikacji wizualnej. We wszystkich tych pracach, cechą wspólną jest poszukiwanie definicji miejsca oraz idei przewodniej umożliwiającej czyste, proste, naturalne, tektoniczne podejście do formułowania obiektu, bez przesady, epatowania formą i ozdobą, czy przytłaczania otoczenia i najbliższego kontekstu analizowanego terenu. W architekturze łączymy wiedzę, doświadczenie i umiejętność obserwacji. Naszą kreatywność rozbudzają spotkani ludzie, odkryte miejsca, przyroda, poczucie humoru i kawa!” – czytamy na stronie gregarchitekci.pl 

Czytaj też: Wrocław | Renowacja | Ciekawostki | Kamienica | whiteMAD na Instagramie

źródło: Nowa kamienica we Wrocławiu / https://gregarchitekci.pl 
zdjęcia: https://gregarchitekci.pl / um.wroclaw.pl 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły