Nowa kładka w Warszawie. Budowla połączyła nabrzeża Portu Czerniakowskiego

Po ośmiu miesiącach intensywnych prac budowlanych zakończono kluczowy etap konstrukcji przeprawy w Porcie Czerniakowskim. Jej otwarcie zaplanowano na sierpień bieżącego roku. Nowa kładka w Warszawie usprawni transport wodny oraz ułatwi poruszanie się pieszym i rowerzystom w tej części stolicy.

Odtworzenie historycznej konstrukcji

Nowa przeprawa zastąpi dawną drewnianą kładkę, która służyła warszawiakom przez niemal trzy dekady. Budowany obecnie stalowy most będzie bardziej wytrzymały i funkcjonalny, dostosowany do współczesnych potrzeb transportowych i rekreacyjnych. Będzie łączył ścieżki rowerowe mostu Łazienkowskiego z trasami prowadzącymi przez ulice Solec, Czerniakowską i Łazienkowską. Jego powstanie poprawi dostępność do licznych atrakcji sportowych i rekreacyjnych w tej części miasta.

Nowa kładka w Warszawie – szczegóły techniczne

Most ma 60 metrów długości i 8,2 metra szerokości. Jego konstrukcja opiera się na stalowych elementach wykonanych w Hucie Pokój oraz żelbetowej płycie zespalającej. Posadowiony na wielkośrednicowych palach wierconych obiekt był montowany z wykorzystaniem jednego z największych dźwigów o nośności 500 ton. Ostatnie elementy konstrukcji, ważące 30 ton i mające 23,2 metra długości, zostały najpierw „przymierzone”, a następnie zamontowane.

Historia i przyszłość mostu

Poprzedni most, zbudowany w 1980 roku przez żołnierzy 2 Warszawskiej Brygady Saperów w Kazuniu, pierwotnie miał być tymczasowy. Przetrwał jednak 28 lat, stanowiąc ważny element infrastruktury portu oraz popularne miejsce spacerów i rekreacji. Z uwagi na jego zły stan techniczny, w 2008 roku został rozebrany. Nowa kładka nie tylko usprawni ruch w rejonie portu, ale również umożliwia lepsze funkcjonowanie infrastruktury wodnej. Oprócz budowy przeprawy, modernizacji zostaną poddane także schody na skarpie wschodniego nabrzeża oraz pomosty żeglarskie i wioślarsko-kajakarskie. Powstanie również nowa droga dojazdowa do zachodniego nabrzeża.

Wiślana Kapsuła Czasu

Symbolicznym akcentem projektu będzie umieszczenie Wiślanej Kapsuły Czasu, która zawierać będzie artefakty związane z Warszawą i Wisłą. Jak podkreśla Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta ds. Wisły, kapsuła będzie materialnym świadectwem współczesnej historii miasta, które w przyszłości może stać się cennym obiektem badań dla historyków i antropologów.

Nowa kładka w Warszawie i jej rola

Budowa nowej kładki to kolejny krok w kierunku poprawy infrastruktury rekreacyjnej nad Wisłą, umacniający rolę Portu Czerniakowskiego jako centrum sportów wodnych i odpoczynku na świeżym powietrzu. Nowoczesna przeprawa sprawi, że warszawiacy będą mogli jeszcze łatwiej korzystać z atrakcji Dzielnicy Wisła.

Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Czytaj też: Warszawa | Ciekawostki | Miasto | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie