Nowa kolekcja WIOLA RY w obiektywie Olgi Ozierańskiej

Tworzeniu tej kolekcji towrzyszyła myśl o materiale, jako czymś najważniejszym. Materiał, który determinuje powstanie formy. Materiał, bez którego rzecz nie istnieje. Zdjęcia do kolekcji ROOTS wykonano w przepięknej scenerii, która ma być tylko tłem dla prezentowanych ubrań. 

Inspiracją, która wpłynęła na powstanie kolekcji była twórczość Magdaleny Abakanowicz i jej słowa: “Między mną a materiałem, z którego tworzę, nie ma pośrednictwa narzędzia. Wybieram go rękami. Rękami kształtuję. Ręce przekazują mu moją energię. Tłumacząc zamysł na kształt, zawsze przekażą one coś, co wymyka się konceptualizacji. Ujawnią nieuświadomione. “

Z każdej, nawet pozornie bezwartościowej materii można stworzyć piękno. Cały proces projektowy tej kolekcji jest obcowaniem z tkaniną i szukaniem formy, która z tym tworzywem będzie współgrać. Mnie takie myślenie o materiale przybliża do człowieka i wartości jaką stanowi. Zachwytu nad tym, że każda osoba jest niepowtarzalna i niezastąpiona. Tak jak ta sama rzecz uszyta z innej tkaniny, staje się nierozpoznawalna, jest czymś nowym.

Kolekcja na jesień – zimę 2018/2019 jest moim poszukiwaniem wyrazu dla materiału. Obserwowanie tkaniny i odnajdywanie formy, w której będzie jej najlepiej. Ingerencja w materiał była różna – pikowanie go, albo cięcie na różnej grubości frędzle, formowanie na manekinie czy zostawianie bardzo prostej formy, która przez przewiązanie paskiem staje się czymś zupełnie nowym.

zdjęcia: Olga Ozierańska

make-up: Paulina Kurowiak

modelka: Monika Rybicka | SD Models