Nowa pływalnia w Kaliszu. Jej elewację wybrali mieszkańcy

W Kaliszu wkrótce powstanie nowa pływalnia. Kolor jej elewacji w głosowaniu wybierali sami mieszkańcy. Nie trzeba było organizować referendum. Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski po prostu zapytał ich o zdanie na swoim profilu w serwisie Facebook.

Do wyboru mieli opcję żółtą, zieloną lub szarą. Zwyciężyła ta ostatnia, “bezpieczna” wersja. Nowa pływalnia zbudowana zostanie na Dobrzecu w Kaliszu. Basen powstanie w ciągu kilkunastu miesięcy. Inwestycję zrealizuje Firma Budowlana Marek Antczak. Do przetargu na budowę nie zgłosił się nikt inny.

Rozpoczynamy kolejną dużą inwestycję w naszym mieście. Na osiedlu Dobrzec powstanie profesjonalna, nowoczesna, pływalnia sportowa zgodna ze standardami federacji pływackiej. To dobra wiadomość dla kaliskich klubów, w których pływanie trenuje kilkaset osób, ale również dla mieszkańców okolicznych osiedli, którzy z pewnością chętnie będą korzystać z pływalni – mówi Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza.

Basen wybuduje Firma Budowlana Marek Antczak za 23 985 000,00 zł. Inwestycja składa się z trzech elementów: budynku pływalni z częścią biurowo-socjalną i techniczną, zagospodarowania terenu oraz chodników i parkingu. Wykonawca od dnia podpisania umowy ma 18 miesięcy na realizację zadania. Ponadto zobowiązuje się do utrzymania parkingów i wykonanej zieleni przez trzy lata. Umowa zakłada także ośmioletnią gwarancję.

Hala basenowa mieścić będzie dwie niecki. Pierwsza, ośmiotorowa, będzie mieć długość 25 metrów długości. Druga wybudowana zostanie z myślą o nauce pływalnia. Jej wymiary to 15 na 7,5 metra. Dno mniejszej niecki będzie ruchome, co pozwoli na regulację głębokości wody z myślą o początkujących pływakach w różnym wieku. Ułatwi to także dostosowanie niecki do potrzeb zajęć zorganizowanych.

Pływalnia ma być nie tylko nowoczesna i funkcjonalna, ale również ekonomiczna w utrzymaniu. Ułatwią to zastosowane rozwiązania techniczne.

Ciepło niezbędne do funkcjonowania obiektu dostarczać będą odnawialne źródła energii. Bardzo zależało nam na ich wykorzystaniu, ponieważ jest to nie tylko ekonomiczne, ale również przyjazne środowisku rozwiązanie. System ten wspomagany będzie kotłownią gazową – tłumaczy Michał Jackowski, prezes Aquapark Kalisz Sp. z o.o.


Nowy obiekt zostanie ponadto wyposażony w podnośnik hydrauliczny, który ułatwi korzystanie z pływalni osobom z niepełnosprawnościami oraz w automatyczny odkurzacz basenowy do czyszczenia basenów. Będzie też trybuna, która pomieści 120 widzów i umożliwi im obserwowanie zawodów sportowych.

Nowa pływalnia powstanie w miejscu dawnego basenu Delfin przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wprawdzie obiekt, który widać na koncepcyjnych wizualizacjach nie wyróżnia się specjalnie architekturą, to prezydent Krystian Kinastowski – z wykształcenia architekt – zapowiada, że projekt zostanie jeszcze dopracowany.

W sumie w poście na Facebooku, w którym mieszkańcy wypowiadali się na temat najlepszej elewacji oddano 1600 głosów. Chcielibyśmy, aby włodarze innych miast w Polsce częściej pytali mieszkańców o wygląd publicznych inwestycji.

Czytaj też: Edukacja | Ciekawostki | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Kalisz

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły