Nowa Podgórna w Poznaniu. Dwie zdewastowane kamienica zmienią swój wygląd!

Ulica Podgórna w Poznaniu to jedna z najbardziej znanych ulic wśród poznaniaków. To właśnie przy niej stanąć mają dwa nowoczesne obiekty, które zastąpią zdewastowane kamienice przy Podgórnej 7 i Podgórnej 9!

Inwestorem okazała się firma Structure Capital S.A., która nabyła obie kamienice. W nich ma powstać całkowicie nowa inwestycja, którą nazwano Nowa Podgórna – będzie to nowoczesna forma, łącząca z historycznym i
tradycyjnym charakterem tego miejsca.

Kamienica przy Podgórnej 7 przez ostatnie 20 lat stała pusta, przez co została zdewastowana do tego stopnia, że podjęto decyzję o jej rozbiórce. Odbudowany w jej miejscu nowy budynek nie będzie przypominał poprzedniego. Zdecydowano nadać mu nowoczesnego kształtu i stworzyć kamienicę XXI wieku. Tak o projekcie mówi Łukasz Sterzyński z Easst.com, z pracowni architektonicznej, w której powstaje projekt:

Fasady kamienic z przełomu XIX i XX wieku miały za zadanie sprawiać estetyczną przyjemność i komunikować się z miastem za pomocą dekoracji architektonicznych i rzeźbiarskich. Zdobienia te były zawsze indywidualne i niepowtarzalne, odzwierciedlały swoich właścicieli i były wyrazem kunsztu budowniczych i artystów. Dlatego zdecydowaliśmy się na  rzeźbiarską formę pilastrów, odchodząc od czystości modernistycznej funkcjonalności. Dzięki temu nadany zostanie kamienicy indywidualny w swoim wyrazie charakter.

Inaczej będzie w przypadku kamienicy stojącej pod numerem 9. Jej stan jest zdecydowanie lepszy niż sąsiadki, dzięki czemu uda się całkowicie odrestaurować obecną elewację wraz z jej brakującymi detalami i płaskorzeźbami. Ponadto w ramach inwestycji poddana rekonstrukcji zostanie również Baszta Armatnia odkryta podczas badań archeologicznych w 2007 i 2008 roku.