Nowa siedziba rządu Norwegii. Zastąpi tę uszkodzoną w zamachach z 2011 roku.

Wielu z nas wciąż pamięta wydarzenia, które miały miejsce w Norwegii w 2011 roku. To wtedy, sympatyzujący ze skrajną prawicą zamachowiec zdetonował bombę pod norweskim parlamentem, a następnie otworzył ogień do młodzieży na wyspie Utoya. Jutro mija sześć lat od zamachów, z tej okazji rząd Norwegii zaprezentował plany rozbudowy siedziby rządu.

Obecnie obraduje się nad dwoma projektami. Jeden z nich zaproponowało biuro Haptic, we współpracy ze studiem Nordic. Drugi projekt stworzyło biuro A-Lab w kooperacji z LPO Architects. My skupimy się na tym drugim.

Konkurs na przebudowę Regjeringskvartalet, czyli norweskiej dzielnicy, w której mieści się wiele placówek administracyjnych i dyplomatycznych ogłosił odpowiednik polskiego Ministerstwa Rozwoju. Propozycja LPA & A-Lab nazwana G8+ ma być demonstracją bliskości rządu Norwegii z ludźmi, a także pokazanie, że zamachy nie przerażą obywateli.

Zaproponowany przez nas koncept ma sprawić, że siedziby rządowe staną się dostępnymi i aktywnymi częściami całego miasta

Kompleks ma składać się z 6 budynków, które łącznie dostarczą norweskiej administracji ponad 150.000 metrów kwadratowych powierzchni. Sam plac budowy będzie obsługiwany przez niemal 6.000 pracowników. Wokół budynków ma powstać park i wonne ogrody, które maja przyciągać i zbliżać mieszkańców stolicy.