Nowa siedziba TVP

Nowa siedziba TVP Info ma kosztować 607 milionów. To 110 milionów drożej niż planowano.

Nowa siedziba TVP Info powstanie na terenie kompleksu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. Koszt budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (TAI) wyniesie dokładnie 606,9 miliona złotych, czyli o 110 milionów drożej niż planowano, bowiem środki zaplanowane przez TVP na przeprowadzenie inwestycji to 495,6 mln zł. TAI realizuje wszystkie treści informacyjne i publicystyczne w TVP i odpowiada za TVP Info oraz „Wiadomości”, „Panoramę” i „Teleexpress”.

O tym, że powstanie nowa siedziba TVP Info mówi się od dłuższego czasu. Środki, jakie przeznaczyła na wybudowanie nowej siedziby TAI okazały się być niewystarczające. Do przetargu, który ogłoszono w sierpniu 2021 roku, zgłosiło się 5 podmiotów. Jak poinformowano w styczniu 2022 roku po otworzeniu ofert, oczekiwania finansowe wszystkich z nich przewyższały zaplanowany budżet o 100-150 mln zł.

Nowa siedziba ma składać się z dwóch budynków, które mają powstać na terenie kompleksu TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. TAI realizuje wszystkie treści informacyjne i publicystyczne w TVP i odpowiada za TVP Info oraz „Wiadomości”, „Panoramę” i „Teleexpress”. Według wstępnych informacji, telewizja wyceniła całość inwestycji, czyli budowę wraz z usługami, garażem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu na maksymalnie 495,7 mln zł.


Oferty w przetrgu złożyło łącznie 5 podmiotów – każda wycena była znacznie wyższa, niż szacunki TVP. Ostatecznie telewizja za najbardziej korzystną uznała propozycję Korporacji Budowlanej Doraco, która wyceniła budowę na 606,9 mln zł. Oferta konsorcjum firm Adamietz (jako lidera) i EBS BUD (jako partnera) opiewała na kwotę 607,2 mln zł, Mirbud zaproponował wykonanie inwestycji za 626,1 mln zł, Mostostal Warszawa wycenił budowę na 632 mln zł, PORR zaś oczekiwał zapłaty w wysokości 642,9 mln zł.

Dwie oferty (PORR i Mostostal Warszawa) zostały odrzucone, w wyniku analizy za najkorzystniejszą uznano ofertę Doraco. 97 procent wagi oceny stanowił koszt brutto, 3 procent zaś zależało od okresu gwarancji na urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnie, baterie UPS, RUPS, agregaty) oraz wszelkie urządzenia sanitarne, wentylacji i klimatyzacji. Zwycięska oferta jako jedyna otrzymała ocenę 100 procent.

Przetarg został rozstrzygnięty, jednak jego realizacja nie jest pewna. TVP nie podała, czy zamierza podpisać umowę z wykonawcą uznanym za najlepszego. Zrealizowanie inwestycji wymagać będzie znalezienia dodatkowych środków, a z tymi – nawet mimo corocznego dofinansowania z budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – nie jest zbyt dobrze. Wpływy TVP po raz kolejny spadły.

źródło: radiozet.pl / wizualizacje: pap.pl 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Warszawa | Ciekawostki | Architektura

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły