Egipt zmieni stolicę. Tak ma wyglądać Nowa Stolica Administracyjna

Nowa Stolica Administracyjna (New Administrative Capital  / NAC), bo tak nazywa się roboczo nowa stolica Egiptu ma zastąpić przeludniony Kair, który obecnie zamieszkuje ponad 20 milionów mieszkańców. Nowa stolica Egiptu ma powstać około 45 kilometrów na wschód od obecnego najważniejszego miasta Egiptu i jednocześnie największego miasta Afryki. 

Nowa Stolica Administracyjna to miasto, które jest budowane od zera. Wybrano już lokalizacje. Ma nią być region położony w połowie drogi między Kairem, a Suezem. Od obecnej stolicy Egipt u dzielić ją będzie 45 kilometrów. Projekt powstał z inicjatywy prezydenta Adbela Fattaha al-Sisiego. Nowe miasto ma zająć powierzchnię 700 kilometrów kwadratowych. Dla porównania, Warszawa ma 516 kilometrów kwadratowych. Obecnie prace są dość zaawansowane, a poziom ukończenia projektu ocenia się na 60%. Według wstępnych założeń inwestycja w nową stolicę warta 58 mld dolarów miała zostać ukończona w 2021 roku, jednak komplikacje związane z pandemią opóźniły prace.


Decyzja o budowie nowej stolicy zapadła w 2015 roku. Władze kraju stwierdziły, że przeludniony Egipt nie jest w stanie sprawnie funkcjonować, a nadmierna ilość turystów, imigrantów, a także postępująca ekspansja slumsów utrudnia funkcjonowanie stolicy. Tu warto dodać, że jeden z największych slumsów świata znajduje się na opuszczonej nekropolii Al-Arafa. Tak zwane Miasto Umarłych to obecnie ogromne slumsy, a wśród grobowców znajdziemy targowiska, szkoły, czy punkty usługowe. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Miasto z kontenerów. Ma zastąpić slumsy na cmentarzu w Kairze.

Nowa Stolica Administracyjna ma być zamieszkana przez około 6-7 milionów ludzi. To właśnie tutaj mają zostać przeniesione najważniejsze instytucje kraju, a także ważne obiekty kultu religijnego, czy ośrodki biznesowe i sportowe. Kair ma pełnić funkcję turystyczną i kulturową. Jako pierwsi do nowej stolicy Egiptu mają się wprowadzić urzędnicy w tym prezydent, a także najważniejsi duchowni.

Nowe miasto w Egipcie ma być wysoko rozwinięte technologicznie i ma posiadać niezwykłą architekturę. Według wstępnych planów Nowa Stolica Administracyjna ma liczyć 21 dystryktów mieszkalnych i 25 dystryktów “tematycznych”. Początkowo budowane są głównie urzędy i część biznesowa miasta. W dwóch kolejnych fazach egipski rząd ma postawić na mieszkania.

Dzielnica Administracyjna w nowej stolicy Egiptu
Najważniejszą, a zarazem najbardziej reprezentatywną częścią miasta ma być dzielnica administracyjna, w której znajdą się najważniejsze instytucje administracyjne. Najciekawszym elementem ma być aleja ministerstw, która jest budowana na wzór świątyń faraonów i sąsiaduje z wzniesionym kompleksem islamskim, dwoma kopułowymi budynkami parlamentu i rozległym kompleksem prezydenckim. Znajdą się tam również uczelnie, zagraniczne ambasady, placówki dyplomatyczne.

Dzielnica Biznesowa w nowej stolicy Egiptu
Dominantą dzielnicy biznesowej ma być 385-metrowy wieżowiec, który jest już bliski ukończenia. Przez środek dzielnicy będzie przejeżdżać kolejka jednoszynowa. Nie zabraknie tu również obiektów rekreacyjnych, czy hoteli.

Green River Park – gigantyczny park wzdłuż rzeki.
Green River Park jest już w trakcie budowy. Warta 1,6 miliarda dolarów inwestycja ma być największym parkiem w Afryce i jednym z największych parków na świecie. Jego kształt będzie wynikał z płynącej przez środek rzeki. Ma ona być odzwierciedleniem Nilu, który w kulturze i historii Egiptu odegrał niekwestionowaną rolę. Rzeka przepływać będzie przez centrum nowej stolicy, a wzdłuż jej brzegów mają rozciągać się najważniejsze obiekty w tym 20 budowanych już wieżowców. Zwieńczeniem parku ma być olbrzymi meczet.

Co ciekawe, władze planują również budowę zautomatyzowanych centrów kontroli, które będą monitorować infrastrukturę i bezpieczeństwo elektroniczne. Miasto energię ma pozyskiwać ze słońca, a jedyną formą płatności mają być transakcje bezgotówkowe. W mieście ma powstać łącznie 20 parków i terenów zielonych, co sprawi, że na jednego mieszkańca ma przypadać ponad 15 mkw. zieleni, co jest wynikiem kilkukrotnie wyższym niż w Kairze. Zakłada się również, że w nowej stolicy Egiptu powstanie ponad 10.000 kilometrów dróg. Do Nowej Stolicy Administracyjnej ma przyjeżdżać każdego roku ponad 2 miliony turystów. Obecna nazwa (Nowa Stolica Administracyjna) ma zostać zmieniona. Narazie jednak nie ustalono jaką nazwę będzie miała nowa stolica Egiptu. Nieoficjalnie pojawia się nazwa “Nowy Kair”.

Czytaj też: Afryka | Egipt | Park  | Technologia | Miasto | Architektura |

 

źródło: Reuters / egyptindependent.com