Nowa strefa rekreacyjna nad Potokiem Oruńskim

W Gdańsku Jasieniu w północnej części Parku Południowego wzdłuż potoku Oruńskiego na ponad 5000 m2 powstaje nowa strefa rekreacyjna. W jej ramach powstaną m.im.: dwustometrowa aleja zakończona leśnym molo nad potokiem oraz naturalny plac zabaw o powierzchni ponad 500m2. Sam teren zostanie wzbogacony o naturalną zieleń leśną. Prace rewitalizujące teren już ruszyły, a za wykonanie projektu odpowiada gdański deweloper Domesta.

Leśny teren, naturalne materiały

W ramach rewitalizacji teren nad Potokiem Oruńskim zostanie zaadaptowany na teren rekreacyjny z pełnym zachowaniem dotychczasowych leśnych funkcji terenu z wykorzystaniem naturalnych materiałów począwszy od ścieżek. „Ich nawierzchnia zostanie wykonana z kruszywa mineralnego a sam pomost nad potokiem z naturalnego drewna – mówi Dagmara Konieczna, Kierownik działu przygotowania produkcji w Domeście – w teren wkomponowany zostanie naturalny plac zabaw, na którym znajdzie się m.in. tyrolka, małpi gaj oraz długa zjeżdżalnia rurowa.” Wspomniany plac zabaw powstaje na bezpiecznym podłożu z naturalnych zrębków drewnianych. Sam teren zostanie dodatkowo wzbogacony o roślinność charakterystyczną dla terenów leśnych. „Dodatkowo – zdradza Dagmara Konieczna – aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, wykonamy monitoring CCTV z zastosowaniem wysokiej jakości sprzętu rejestrującego z technologią Dark Fighter i rozpoznawaniem twarzy.”

Prace już trwają

Prace budowlane już ruszyły, a sam teren rekreacyjny ma zostać oddany już jesienią tego roku.  „Największym wyzwaniem projektu jest wpasowanie urządzeń placu zabaw w leśną tkankę tak, by jak najmniej ingerować w istniejący teren jednocześnie zachowując ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania” – mówi Paweł Migowski, kierownik budowy w spółce Domesta. Priorytetowym zadaniem jest prowadzenie prac z zachowaniem zastałego naturalnego terenu oraz dbałością o istniejącą florę. „Naszym celem jest realizacja planu w sposób, który pozwoli na minimalne przekształcenie terenu przy zachowaniu jak największej ilości drzew i krzewów tam rosnących – dodaje Dagmara Konieczna – Prace prowadzone są na gęsto zarośniętym obszarze charakteryzującym się dodatkowo dużym nachyleniem terenu, co uniemożliwia wykonanie założonych planów przez możliwości technologiczne i dostępnego sprzętu. W związku z tym, praktycznie wszystkie prace wykonywane będą ręcznie, siłą ludzkich rąk lub przy użyciu małego sprzętu.”

Projekt Urzeka

Projekt rewitalizujący teren nad potokiem powstaje w ramach realizowanej przez Domestę inwestycji – osiedla Urzeka. W ramach tej inwestycji, w ramach dodatkowych terenów rekreacyjnych będzie realizowane też pełnowymiarowe boisko wielofunkcyjne do gry w koszykówkę oraz piłkę nożną, a pomiędzy budynkami osiedla powstaną dodatkowe strefy rekreacyjne oraz place zabaw” – zapowiada Paweł Migowski – „Wspomniane największe strefy rekreacyjne czyli realizowane obecnie leśne molo wraz z leśnym placem zabaw i zaplanowane boisko wielofunkcyjne zostaną udostępnione kolejno na jesieni 2024 i 2025 roku”.

Osiedle Urzeka to kolejny projekt, w ramach którego, deweloper Domesta tworzy zieloną przestrzeń rekreacyjną w Gdańsku m.in. w tej samej dzielnicy na osiedlu Leszczynowy Park powstał park o powierzchni ponad 16 000 m2.

Materiał prasowy inwestora: www.domesta.com.pl 

 Czytaj też: Architektura w Polsce | Ekologia | Dzieci | Place, Skwery, Parki  | Gdańsk | Zieleń

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły