Nowa tożsamość wizualna dla ukraińskich ministerstw. Są proste, przejrzyste i pomysłowe! 

Logotypy jako małe formy, które muszą spełniać wiele ważnych funkcji uważane są za jedne z najtrudniejszych do stworzenia. Muszą być z jednej strony interesujące i estetyczne, proste do przekazania, lub odtworzenia, a także powinny symbolizować przekazywane treści. Tak jest w nowej tożsamości wizualnej ukraińskich ministerstw wykonanych przez Artem Shaparenko

Projekt wyszedł od władz Ukrainy, które chcąc odświeżyć wygląd swojej administracji zaprosiły młodych artystów z Europy w celu stworzenia nowej tożsamości wizualnej Ukrainy. Jedną z ciekawszych propozycji złożył młody Serb, Artem Shaparenko, o którym pisaliśmy przy okazji modernizacji flagi Serbii.

„Każdy projekt zaczyna się od pomysłu. Każdy pomysł zaczyna się od problemu” 

Shaparenko zauważył problem już jakiś czas temu, gdy na zlecenie MInisterstwa Edukacji i Nauki Ukrainy musiał stworzyć projekt nie używając słów, a jedynie funkcjonujące już obrazy i logotypy ministerstwa.

„Zauważyłem wtedy, że jest tak wiele brzydkich obrazów, symboli, których ludzie wręcz nie chcą używać. Postanowiłem to zmienić”

Autor na samym początku wymyślił fundament wszystkich swoich nowych logotypów, którym została litera U, nawiązująca oczywiście do słowa Ukraina. Drugim krokiem było spisanie podstawowych zasad, którymi kierował się przy konstruowaniu każdej, kolejnej ikony:

1) Muszą być proste, każdy powinien móc je odtworzyć

2) Składać się będą tylko z najprostszych kształtów

3) Razem, muszą tworzyć spójną całość

W ten sposób powstało między innymi logo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z gwiazdą, którą noszą ukraińscy policjanci, Ministerstwo Sportu z kołami olimpijskimi, mających charakteryzować nie tylko sport, ale i zjednoczoną ze światem Ukrainę, czy krzyż kozacki na logotypie Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pomysł naszym zdaniem trafiony w dziesiątkę, liczymy, że pomyślnie przejdzie konsultacje, a także zostanie ostatecznie wdrożony. Chcielibyście taki projekt w Polsce?