Nowa tożsamość wizualna Serbii. Z flagi znika orzeł, pojawia się symbol pokoju.

Odświeżanie wyglądu symboli narodowych, flag, czy herbów to proces całkiem normalny i coraz częściej występujący na świecie. Ostatnio szerokim echem odbiły się planu zmodernizowania kolorystyki polskiej flagi, a jakiś czas temu pisaliśmy o planach zmienienia wyglądu waluty Argentyny. Tym razem przychodzi kolej na Serbię, która chce przedstawiać się jako “kraj pokoju, równości i tolerancji”.

Barwy flagi Serbii nawiązują do tak zwanej flagi wszechsłowiańskiej i w tym rozumieniu symbolizują rewolucyjne ideały oraz wspólne korzenie wszystkich Słowian. W nawiązaniu do flagi rosyjskiej kolejne kolory można interpretować w odmienny sposób, jako symbole doskonałości (biały), wierności i wiary (niebieski) oraz energii i krwi przelanej za ojczyznę (czerwony). Herb w przypominającej dzisiejszą formie był już używany w Serbii w średniowieczu. Początkowo zamiast czterech liter C były cztery greckie litery B ( Basileus Basileon Basileuon Basileusin (gr. Król królów, królujący nad królami) nawiązujące do bizantyjskiego Krzyża Paleologów. Głównym punktem flagi jest dwugłowych orzeł, spoglądający na dwie strony świata: wschód i zachód.


W nowych projekcie, choć barwy pozostają niezmienne, zmienia się bardzo dużo. W miejsce orła pojawia się rozeta, którą serbscy wojskowi nosi na mundurach od roku 1882. Ma symbolizować lojaność ojczyźnie, jedność Serbów, a także pokojowe nastawienie i tolerancję.

Obecnie przedstawiamy się na świecie jako autokratyczny naród mający ortodoksyjnych przywódców, a wszystko to przez naszą heraldykę (…). To oczywiste, że społeczeństwo należy budować na zasadach demokracji i tolerancji

– mówi Vladan Pavlović, autor modernizacji

Spoglądając na burzliwą przeszłość Bałkanów, rozpad Jugosławii, walki niepodległościowe w Kosowie, a także obecne starania Serbów o uczestnictwo w Unii Europejskiej pomysł wydaje się być trafiony. Jak Wam się podoba?

[foogallery id=”39201″]