Nowe bloki mieszkalne dla hinduskiej społeczności żyjącej w slumsach.

Nowe bloki mieszkalne dla hinduskiej społeczności są projektem pracowni architektonicznej Community Design Agency (CDA). Architekci współpracowali z mieszkańcami Sanjaynagar, aby stworzyć tętniące życiem bloki mieszkalne dla ludzi żyjących w slumsach w mieście Ahmednagar w Indiach.

W Sanjaynagar, gdzie pierwotnie mieszkały osoby cierpiące na trąd i przeniesione tu w ramach programu rządowego, mieszka około 1400 osób. Obecne ich domy są pozbawione urządzeń sanitarnych, a panujące wewnątrz warunki, kiedy temperatury na zewnątrz sięgają 45 stopni Celsjusza, są nie do wytrzymania. Architekci mają nadzieję, że nowe domy zapewnią lepsze warunki mieszkaniowe.

Community Design Agency stworzyli osiem trzypiętrowych budynków z cegły, które docelowo mają pomieścić 298 rodzin ze slumsów Sanjaynagar. Do domów wprowadziły się już 33 rodziny w ramach pierwszej części projektu mieszkaniowego. Każde z mieszkań o powierzchni 28 metrów kwadratowych jest rozmieszczone wzdłuż szeregu dziedzińców. Dziedzińce zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby zachęcić mieszkańców do wzajemnych interakcji.

W tym slumsie znajduje się sporo otwartych przestrzeni o różnej wielkości, gdzie mieszkańcy spędzają większość czasu” – powiedziała dyrektor zarządzająca CDA, Sandhya Naidu Janardhan.

Decyzja o stworzeniu dziedzińców zrodziła się dzięki komunikacji z lokalnymi mieszkańcami. Nowe bloki mieszkalne zostały zbudowane z lokalnie produkowanych cegieł z popiołu lotnego, kruszonego piasku i cementu. Dachy nawiązują do budownictwa ludowego i są zbudowane z desek i belek wykonanych ze stalowych dwuteowników i płyt kamiennych.

Zastosowanie koloru w ramach okiennych i balustradzie balkonu dodaje kontrastu do monochromatycznej fasady“. – powiedzieli architekci.

Na fasadzie wychodzącej na dziedziniec płyty wykonane z łupanego bambusa i stalowej ramy zapewniają ciekawą grę światła i cienia wzdłuż korytarzy. Mieszkańcy slumsów chcieli, aby domy miały dobre oświetlenie i wentylację. Wiele rodzin posiada zwierzęta gospodarskie, a także uprawia rośliny, dlatego ważna była również odpowiednia przestrzeń pod ich hodowlę i uprawę.

Mieszkańcy wnoszą wkład finansowy w budowę swoich nowych domów. Również mogą ubiegać się o nisko oprocentowane lub nieoprocentowane pożyczki od partnera Rang De, który udziela pożyczek społecznościowych. Organizacja Curry Stone Foundation ma nadzieje, że po zakończeniu projektu udział kobiet we własności mieszkań w tej społeczności wzrośnie z pięciu do pięćdziesięciu procent. Budowa pozostałych 265 domów ma się rozpocząć w listopadzie tego roku. Wnętrza domów zostały zaprojektowane przez samych lokatorów.

O pracowni:
Community Design Agency — biuro architektoniczne założone w 2007 roku przez architekta Cliffa Curry’ego i archeolog Delight Stone. Ściśle współpracują z organizacją Curry Stone Foundation. Jest to partnerstwo publiczno-prywatne, finansowane przez rząd indyjski w ramach programu „Mieszkanie dla wszystkich” (PMAY- Urban).

Czytaj też: Indie  | Cegła | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie  | Technologia

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://communitydesignagency.com
Zdjęcia: https://www.surrey.ca