Nowe Centrum Łodzi. Rewitalizacja obejmie 100 hektarów w centrum miasta!

Łódź pięknieje w oczach! Nowe Centrum Łodzi ma stać się tętniącym życiem sercem stolicy województwa łódzkiego. W ramach rewitalizacji, renowacji i modernizacji całego kwartału miasta wyremontowane zostaną kolejne kamienice, powstaną nowe pasaże i łączniku. Miasto zrewitalizuje skwery i przebuduje obecny układ ulic tak, by zwrócić miasto pieszym. 

Nowe Centrum Łodzi to obszar obejmujący 100 hektarów  w sercu miasta, ograniczony ulicami Narutowicza, Kopcińskiego, Tuwima i Piotrkowską, podzielony na 3 strefy:

 • Strefa I (ok. 40 ha) to teren, na którym ma toczyć się całodobowe życie dzięki zrównoważeniu funkcji kulturalnych, komercyjnych i mieszkaniowych (obszar priorytetowy w ramach obecnie wdrażanego Programu NCŁ).
 • Strefa II (ok. 30 ha) to obszar, na którym powinny być realizowane przedsięwzięcia komercyjne z uwzględnieniem programów rewitalizacyjnych, mających na celu zachowanie historycznej tkanki miejskiej, a także stworzenie struktury urbanistycznej powiązanej z sąsiednim obszarem.
 • Strefa III (ok. 30 ha) to obszar historycznej zabudowy wielkomiejskiej z przełomu XIX i XX wieku, w postaci kwartałów wymagających intensywnej rewitalizacji i uzupełnień, a jednocześnie priorytetowych dla Gminnego Programu Rewitalizacji 2026 +.

Zgodnie z zarządzeniem Nr 2526/VII/15 Prezydenta Miasta Łodzi z dnia 18 grudnia 2015 r., zadanie pn.: ,,Zarządzanie i realizacja Programu Nowe Centrum Łodzi” powierzono  Wydziałowi ds. Zarządzania Projektami.

Na terenie NCŁ znajduje się m.in. zrewitalizowany budynek pierwszej łódzkiej elektrowni EC1. Wyjątkowy charakter miejsca nawiązuje do przemysłowej przeszłości miasta. Obecnie EC1 pełni funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. W środku mieści się m.in. największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki oraz najnowocześniejsze planetarium. Kompleks EC1 to także siedziba instytucji zrzeszających artystów i filmowców – Łódź Film Commission oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

Ważnym punktem na obszarze Nowego Centrum Łodzi jest nowy podziemny dworzec Łódź Fabryczna, który stał się częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego, łączącego transport kolejowy, autobusowy dalekobieżny, samochodowy oraz komunikację miejską. W ramach Programu Nowe Centrum Łodzi realizowane są następujące inwestycje:

Budowa Tunelu Średnicowego.
W grudniu 2017 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na budowę tunelu średnicowego – nowego połączenia Łodzi Fabrycznej ze stacjami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec.

Budowa tunelu to kolejny etap prac, udrażniających Łódzki Węzeł Kolejowy. Pierwszym etapem była budowa tunelu kolejowego na odcinku Łódź Widzew – Łódź Fabryczna wraz z nowym dworcem kolejowym na stacji Łódź Fabryczna. Zakończenie inwestycji planowane jest w grudniu 2022 r.

Budowa Alei Grohmanów  – ulicy Nowowęglowej.
8 września 2017 r. Zarząd Inwestycji Miejskich podpisał umowę na budowę ulicy Nowowęglowej – przedłużenie al. Grohmanów. Inwestycję zrealizuje firma Skanska za 15,8 mln złotych. Ulica Nowowęglowa będzie drogą równoległą do Tuwima. Powstanie dokładnie nad tunelem kolejowym, którym pociągi dojeżdżają do podziemnej stacji Łódź Fabryczna.

Budowa drogi podziemnej w NCŁ.
W ramach inwestycji podpisano w 2018 r. umowę z Wykonawcą w systemie zaprojektuj i wybuduj dla budowy drogi podziemnej oznaczonej w planie miejscowym jako 7KDY wraz z zagospodarowaniem obszaru i terenów nad drogą. Droga o długości ok 500m stanowić będzie główny dojazd do terenów inwestycyjnych zlokalizowanych pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna a obiektami EC-1.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 / 5 i przy ul. Tuwima 10.
Działania prowadzone są w kwartale ulic Piotrkowska, Tuwima, Moniuszki i Sienkiewicza obejmując przebudowę budynków przy ul. Tuwima 10, rewaloryzację budynków przy ul. Moniuszki 3 i 5 wraz z otwarciem kwartału poprzez budowę drogi łączącej ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Na obszarze NCŁ realizowane są także inwestycje projektów Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi.

Moniuszki 3/5
Oba budynki zostaną całkowicie wyremontowane i przebudowane. Elewacje zostaną odnowione a wnętrza przystosowane do pełnienia nowych funkcji, głównie usługowych. W budynku mieszczącym się przy ul. Moniuszki 5 powstanie Mediateka Moniuszki (MeMo). Mediateka będzie pierwszą w Łodzi, nowoczesną multimedialną biblioteką z licznymi zbiorami druków i nagrań. Będą się w niej odbywać warsztaty pisania scenariuszy, zabawy dla dzieci oraz będzie można podziwiać liczne ekspozycje. Przeszklony dziedziniec będzie zawierał recepcję, kawiarnie oraz dodatkową salę ekspozycyjno-wystawową. Zmiany obejmą także zieleń. Planowane jest założenie trawnika i nasadzeń w niewielkim ogrodzie. Nie zabraknie elementów takich jak: ławki, kosze na śmieci czy stojaki na rowery. Budynek będzie również dostępny dla osób niepełnosprawnych. Do budynku będzie można się dostać przez bezpośrednie połączenie łączące dziedziniec z drogą, piętra będą obsługiwane przez windę, a toalety będą odpowiednio przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych

W budynku będą się mieścić:

 • 7 pracowni dla młodzieży
 • 2 pracownie multimedialne
 • 1 pracownia dla osób niepełnosprawnych
 • 5 sal szkoleniowych/warsztatowych
 • 4 pomieszczenia administracyjne
 • Studio lektorskie

Dodatkowo przebudowie ulegnie budynek mieszczący się przy ul. Moniuszki 3, gdzie przeniosą się wydziały Urzędu Miasta (jeszcze nie określono które). Sąsiadujące ze sobą budynki (Moniuszki 3 i Moniuszki 5) zostaną połączone przeszklonym dziedzińcem. Nawierzchnia podwórka zostanie częściowo wymieniona na parkiet przemysłowy, a w bramie przewidywane są stojaki na rowery. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych: brama wejściowa pozbawiona jest stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami.

W budynku będą się mieścić:

 • 2 sale ekspozycyjne
 • 4 pomieszczenia administracyjne
 • Sala wielofunkcyjna
 • Salka szkoleń
 • 7 sal biurowych

Tuwima 10
Przeprowadzona zostanie całkowita przebudowa budynku z zachowaniem pofabrycznego charakteru obiektu. Planowane jest odnowienie elewacji oraz nadbudowa jednej kondygnacji od strony północnej.  Wymianie ulegną wszystkie instalacje znajdujące się w budynku. Obiekt przyjmie nową funkcję administracyjno-biurową z usługami na parterze. W budynku ma się mieścić jeden z wydziałów Urzędu Miasta. Dzięki odpowiednio szerokim drzwiom i windzie obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Zmiany obejmą również podwórze. Planowane są nasadzenia drzew oraz wybrukowanie obszaru kostką. Przy obiekcie nie zabraknie stojaków na rowery, ławek oraz koszy na śmieci. Obecnie przez frontowy budynek oraz podwórze przechodzi droga obsługująca kwartał ulic: Piotrkowska-Tuwima-Sienkiewicza-Moniuszki.

W budynku będą się znajdować:

 • 2 sale konferencyjne
 • 1 lokal użytkowy
 • 12 sal biurowych
 • 6 pomieszczeń administracyjnych
 • 1 przestrzeń kreatywna
 • 1 pomieszczenie dla matki z dzieckiem

To nie wszystko. Łącznie na terenie Nowego Centrum Łodzi realizowanych jest o wiele więcej zmian. Prace nad NCŁ podzielono na 8 projektów, które obejmą: 

Projekt 1 – obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami: Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic (SZCZEGÓŁY) 
– Projekt 2 – obszar ograniczony ulicami: Narutowicza, Kilińskiego, Tuwima, Piotrkowską (SZCZEGÓŁY) 
Projekt 3 – obszar ograniczony ulicami: Narutowicza, Targową, Tuwima, Kilińskiego wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic a także pierzeje ul. Kilińskiego (SZCZEGÓŁY) 
Projekt 4 – obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami: Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic (SZCZEGÓŁY) 
Projekt 5 – obszar ograniczony ulicami: Piotrkowską, Tuwima, Kilińskiego, Nawrot (SZCZEGÓŁY) 
Projekt 6 – obszar o powierzchni 10 ha ograniczony ulicami: Nawrot, Sienkiewicza, Piłsudskiego, Piotrkowską (SZCZEGÓŁY) 
Projekt 7 – obszar o powierzchni 14 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Gdańską, Legionów, Cmentarną wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic (SZCZEGÓŁY) 
Projekt 8 – obszar o powierzchni 7 ha ograniczony ulicami: Ogrodową, Zachodnią, Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic (SZCZEGÓŁY) 

Czytaj też: Łódź | Architektura w Polsce | Renowacja | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

źródło: rewitalizacja.uml.lodz.pl