drzewo w łodzi

Nowe drzewo w Łodzi. To największy posadzony okaz od ponad 30 lat!

Drzewo posadzono na skrzyżowaniu ulicy Lipowej i Próchnickiej w Łodzi. To miejsce, które tworzy tak zwane kolanko, ulice nie przecinają się, ale jedna przechodzi w drugą pod kątem 90 stopni. Obecnie trwają tu prace, które zmienią teren w zielony woonerf.

Drzewo, które tam posadzono to lipa. To największe drzewo, które posadzono w Łodzi po 1989 roku. Lipa ma 10 metrów wysokości, a jej pień w obwodzie ma 100 centymetrów. Okazałe drzewo znaleźli Społeczni Opiekunowie Drzew. Roślina jest rekompensatą za usunięcie z ulicy Próchnickiej robinii, które były w kiepskim stanie.

Na powstającym woonerfie roślin będzie więcej! Wykonawca przebudował już podziemne sieci i ułożył część nawierzchni. Wzdłuż ulicy pojawiło się 30 kilkumetrowych miłorzębów i lip drobnolistnych. Takie gatunki rosną już na innych zmodernizowanych odcinkach ulicy Lipowej.

Prace mają zakończyć się w ciągu kilku najbliższych tygodni. Z woonerfu będzie można skorzystać już w przyszłym roku. Po zmianach na nowym woonerfie obowiązywać będzie ograniczenie do 20 km na godz. Wyremontowany odcinek będzie dwukierunkowy. Wartość inwestycji to 2,3 mln złotych.drzewo w łodzi


Wcześniej w ramach programu Zielone Polesie zostały wyremontowane odcinki ulic Strzelców Kaniowskich, 1 Maja, Wólczańskiej, Lipowej i Pogonowskiego, na której powstał najdłuższy w Polsce, liczący pół kilometra woonerf. Zakończyła się przebudowa ulicy Lipowej od Zielonej do Więckowskiego, oraz ulicy Stefanowskiego. Kolejne woonerfy w Łodzi powstaną m.in. na ulicach Moniuszki, Włókienniczej i Mielczarskiego.

Czytaj też: Ekologia | Łódź | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź