Nowe hotele dla owadów w Warszawie. Są estetyczne i pożyteczne!

Nowe hotele dla owadów w Warszawie powstały w ramach akcji Budżet obywatelski w Warszawie. Nowe domki dla pożytecznych owadów stanęły w dzielnicy Włochy, nieopodal wysianych wcześniej łąk kwietnych. 

Mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Włochy zdecydowali, że to właśnie nowe hotele dla owadów w Warszawie są najciekawszą proekologiczną inicjatywą, która powinna zostać zrealizowana w ich okolicy. Warto dodać, że to nie pierwszy tego typu projekt zrealizowany za sprawą Budżetu Obywatelskiego. Władze dzielnicy Włochy zachęcają równocześnie do budowania hoteli dla owadów na własną rękę i stawiania ich w przydomowych ogródkach lub na działkach. 


Warto wiedzieć, że w naszej strefie klimatycznej niemal 90 proc. roślin zapylanych jest przez owady, głównie z rodziny pszczołowatych. Należy do niej około 30 gatunków trzmieli oraz kilkaset gatunków pszczół, w tym najbardziej „popularna” pszczoła miodna, którą można spotkać w pasiekach. Tymczasem większość gatunków obecnych w Polsce to owady dziko żyjące. Choć zwierzęta te nie wytwarzają miodu, to ich znaczenia nie da się przecenić.

To właśnie im zawdzięczamy nawet jedną trzecią spożywanej żywności – owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pastewne. Jak wyliczają ekolodzy z Greenpeace, pracę pszczół w Polsce można by wycenić na ponad 4 miliardy złotych, a więc dbanie o ich populacje i zdrowie ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny. Wcześniej podobne domki stanęły między innymi na Polach Mokotowskich przy wybiegu dla psów, o czym przeczytacie klikając TUTAJ. 

Czytaj też: Ciekawostki | Warszawa | Drewno | Ekologia | Miasto | Łąki kwietne  | Zieleń | Zwierzęta

Domki dla owadów, które stanęły na Polu Mokotowskim zobaczycie poniżej: 

 

źródło:Budżet obywatelski w Warszawie
zdjęcia: Maksymilian Chołuj

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły