Nowe ławki na sopockim Monciaku, czyli detal, który ma znaczenie!

Najatrakcyjniejsza nadmorska miejscowość i najbardziej znany deptak. Mowa o Sopocie, który może pochwalić się niesztampowymi projektami małej architektury. Nowoczesne myślenie o przestrzeni miejskiej zrodziło projekt unikalnych ławek, których autorami są architekci Kamil Domachowski i Maciej Busch – właściciele pracowni IFA ( Innowacyjna Firma Architektoniczna) wraz z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Nowe ławki na sopockim Monciaku to nie tylko drobny detal, który dodaje uroku całej tkance miejskiej, ale również wskazówka dla innych miast, jak powinno się projektować wspólną przestrzeń. 

Dobre samopoczucie w przestrzeni publicznej definiują z pewnością profesjonalnie skomponowane elementy małej architektury. Poprawa wizerunku górnego odcinka ul. Monte Cassino udała się m.in.  dzięki oryginalnym ławkom zaprojektowanym specjalnie z myślą o kurorcie.

Nowe ławki na sopockim Monciaku tworzą plac poprzez swoją wielkogabarytowość, definiują przestrzeń – wymienia  architekt Kamil Domachowski z pracowni IFA. – Stanowią przedłużenie dla restauracji znajdujących się przy ul. Monte Cassino. Klienci mogą wziąć dania na wynos i usiąść na ławce znajdującej się na najpopularniejszej sopockiej ulicy. Jest tu również klubokawiarnia. Klienci zyskali dodatkowe miejsce, na którym mogą odpocząć i  na przykład poczytać książkę. Dotychczas „górny monciak” był niebezpiecznym rejonem, przez który szybko się przechodziło. Rewitalizacja zupełnie to odmieniła. Podświetlone ławki o różnych kształtach swoimi gabarytami tworzą plac, który zyskał nowe życie.


Projekt IFA group pogodził kilka interesów. Wpisuje się w charakter jednego z najbardziej znanych polskich deptaków, przebiegającą drogę przeciwpożarową, ogródki restauracyjne, istniejące oświetlenie i co we współczesnym ekologicznym podejściu do projektowania jest istotne – istniejące drzewa. Stąd morficzny kształt ławek. Ich podstawy zbudowane są z mosiężnej złotej powłoki. Siedziska są drewniane.

Lato jest doskonałą okazją do tego, aby wybrać się tu na spacer i przyjrzeć się niesztampowemu projektowi.  Turyści kiedyś kierowali się głównie w dół ulicy prowadzącej do sopockiego molo. Aby w pełni poznać tą popularną część kurortu warto zmienić dobrze znane i utarte szlaki. Ławki znajdują się na „górnym monciaku”. Turyści mogą  na nich usiąść i znaleźć schronienie w cieniu drzew. Nie brakuje także miejsc w pełnym słońcu.

Montaż ławek to efekt projektu budżetu obywatelskiego. Projekt został zaakceptowany m.in. z wnioskodawcą, mieszańcami oraz przedsiębiorcami zlokalizowanymi na tym odcinku.

Czytaj też: Polska | Sopot | Polscy projektanci | Urbanistyka | Miasto | Meble miejskie |

Projekt: IFAgroup / www.ifagroup.pl
Zdjęcia kroniki.studio