Nowe meble miejskie w Cieszynie. Mamy pierwsze zdjęcia

W Cieszynie trwa montaż nowych mebli miejskich. Ich projekt powstał w pracowni RS+ Robert Skitek. Architekci przesłali nam pierwsze zdjęcia i zaznaczyli, że to jeszcze nie jest koniec zmian.

Meble miejskie w Cieszynie powstają w ramach projektu Open Air Muzeum Cieszyn/Český Tĕsín. To realizowana przy wsparciu środków unijnych idea symbolicznego połączenia polskiego Cieszyna z czeskim Tĕsínem. Obie miejscowości dzieli rzeka, przy której powstaje jednolita infrastruktura, która wizualnie będzie spajać miejskie ośrodki. Meble mają też sprzyjać zacieśnianiu kontaktom między Polakami a Czechami. W ramach prac powstaną elementy, które będą opowiadać o historii i dziedzictwie podzielonego miasta, od różnych aspektów postrzegania pojęcia granicy i mostów do historii podzielonych rodzin czy przyjaciół. 

Projekt mebli powstał w pracowni RS+ Robert Skitek. Architekci nie ograniczyli się wyłącznie do prostych ławek czy koszy na śmieci. Uwagę przykuwają tutaj meble, w których można odpocząć siedząc lub leżąc. Meble wykonane są z drewna i zamknięte w zaokrąglonej konstrukcji. Powstałe w ten sposób zadaszenie umożliwia odpoczynek nawet przy kiepskich warunkach atmosferycznych.

Wkrótce na wyremontowanych alejkach wzdłuż rzeki pojawią się nowe elementy małej architektury: niebanalne nośniki informacji oraz punkt dostępu do internetu.