Nowe miejsce do spacerowania na Woli. Jego budowy chcieli mieszkańcy

Miejsce idealne do odpoczynku i spacerowania powstało przy ulicy Redutowej. To parkowo-rekreacyjny teren wypełniony roślinami oraz elementami małej architektury.

Inwestycję z inicjatywy mieszkańców zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego dokonano całkowitego przeobrażenia terenu w okolicach skrzyżowania ulic Redutowej i Wolskiej oraz Cmentarza Wolskiego Prawosławnego. Jeszcze do niedawna ten obszar nie był przystosowany do spacerowania i odpoczynku. Po zmianach zachęca do tego, by zaplanować czas na relaks w otoczeniu przyrody. Już teraz mieszkańcy mogą cieszyć się nowym terenem zieleni, ale jego uroki w pełni będzie można odkryć wiosną, kiedy zakwitną rośliny.

W miejscu, które zostało na nowo zagospodarowane, nie było wcześniej wytyczonych ścieżek. Teraz przez przestrzeń o charakterze parkowym prowadzą aleje o mineralnych nawierzchniach. Wzdłuż tras spacerowych posadzono dziewiętnaście drzew w ramach nasadzeń zastępczych. Są to klony – polny i jawor, a także drzewa owocowe, jabłoń kwiecista i wiśnia wonna.

Na powierzchni 600 m kw. nasadzono też krzewy. Pojawiły się tam: złotlin japoński, trzmielina Fortune’a odmiana Emerald Gaiety, forsycja pośrednia, lilak pospolity odmiana Michel Buchner, jaśminowiec wonny, wierzba purpurowa odmiana Nana i róża Diamant. Nowa zieleń i ścieżki to najważniejsze zmiany, jakie wprowadzono na obszarze poddanym transformacji. Rośliny podnoszą walory estetyczne miejsca, ale sprawiają też, że ludzie czują się w mieście lepiej. Oddychają świeższym powietrzem, a w upały mogą odpocząć w cieniu.


Teraz zazieleniony teren służy nie tylko komunikacji przy dużej ulicy – ma cechy przestrzeni parkowej. Przy alejach spacerowych zamontowano ławki, kosze na śmieci i latarnie. Dzięki oświetleniu nowo zaaranżowany obszar jest przyjazny także wieczorami. Nowe miejsce ma jeszcze jedną atrakcję – powstała tam plenerowa siłownia z elementami do uprawiania kalisteniki.

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Warszawa | Park  | whiteMAD na Instagramie

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy