Nowe oceanarium w Kołobrzegu ma być jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Inwestycja ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Podpisano właśnie list intencyjny, a według wstępnych zapowiedzi jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa, która ma zakładać wybudowanie placówki najpóźniej do 2029 roku. Termin ten nie jest przypadkowy. Jak zauważają przedstawiciele kołobrzeskiego ratusza, nowe oceanarium w Kołobrzegu ma zwiększyć szansę miasta na zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029. Nowoczesne oceanarium chcą wybudować właściciele oceanarium w Międzyzdrojach, które funkcjonuje od ponad 5 lat. Wizualizacje stworzyła w 2017 roku pracownia a7ag na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg.
Nowe oceanarium w Kołobrzegu ma powstać na Wyspie Solnej, którą zarządza Port Morski w Kołobrzegu, będący instytucją zarządzaną przez miasto. Jest już list intencyjny w sprawie budowy Oceanarium na Wyspie Solnej w Kołobrzegu, w sąsiedztwie Portu Jachtowego. Dokument podpisali prezes Zarządu Portu Morskiego Artur Lijewski i Marek Stępień, właściciel Oceanarium, które od 5 lat działa w Międzyzdrojach.
„List intencyjny potwierdza wolę oddania w długoletnią dzierżawę działki zarządzanej przez miejską spółkę, w zamian za wybudowanie na jej terenie placówki, która będzie atrakcją o charakterze naukowo – poznawczym. – Teraz przed nami okres negocjacji, który mam nadzieję doprowadzi do podpisania warunkowej umowy dzierżawy, określające szczegółowe zasady współpracy” – mówi prezes Lijewski.
Gdy i one zostaną spełnione, po uzyskaniu ministerialnej zgody na dzierżawę działki leżącej w granicach portu, ZPM podpisze z inwestorem właściwą umowę. Po upłynięciu wskazanego w niej czasu (będzie on również przedmiotem negocjacji), obiekt przejdzie na własność spółki, czyli miasta.
Nowe oceanarium w Kołobrzegu
Sama koncepcja inwestycji powstała już w 2017 roku za sprawą pracowni a7ag. Jej robocza nazwa to „Nautilium, Centrum Poznawczo – Edukacyjne Żeglarstwa. Program funkcjonalno – użytkowy dla przyszłej inwestycji zakładał zagospodarowanie działki o powierzchni ponad 60 tys. m kwadratowych. Przewidywał, że na jej części powstanie dwukondygnacyjny kompleks rozrywkowo-edukacyjny, związany z żeglarstwem, historią nawigacji, sportami wodnymi czy też szerzej pojmowaną tematyką morską. Oczekiwano wykorzystania multimediów, organizacji kursów, szkoleń itp. Jak również zagospodarowania terenu otaczającego kompleks, budowy przystani, nawet kolejnego, portowego basenu.
„Od początku zależało nam na tym, żeby teren na Wyspie Solnej wykorzystać w sposób, który nie tylko uatrakcyjni port, ale i wzbogaci czymś wyjątkowym miasto, a nawet region.Nie spodziewaliśmy się propozycji budowy właśnie oceanarium, ale cieszę się, że ta oferta wpisuje się w nasze wyobrażenia na temat przeznaczenia tego terenu. Co dla nas ważne, inwestor chce połączyć atrakcję polegającą na podziwianiu fauny i flory mórz i oceanów z edukacją, a nawet zapleczem naukowo – badawczym. To profesjonaliści współpracujący z renomowaną uczelnią, więc projekt może ciekawie ewoluować.” – dodaje Artur Lijewski, prezes Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg.
Obiekt ma mieć trzy kondygnacje z czego jedna z nich będzie ukryta pod pod ziemią. Zbiorniki mają być wykonane i wyposażone w taki sposób, aby jak najlepiej zadbać o dobrostan zwierząt i roślin wodnych. Wysokie na dwa piętra zbiorniki mają stać się domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, również rodzimych, jak i tych egzotycznych i drapieżnych (rekiny, ryby głębinowe).
Kołobrzeg Europejską Stolicą Kultury 2029
Budowa Oceanarium przez ZPM, jest jednym z działań, które mogą zwiększyć szanse Kołobrzegu na zwycięstwo w rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Nowoczesne oceanarium w Kołobrzegu ma być tętniącą życiem atrakcją turystyczną, która ma podkreślać relację miasta z morzem, a także edukować społeczeństwo o roli morskich ekosystemów.
źródło: UM Kołobrzeg / https://www.i-kolobrzeg.pl/
wizualizacje: a7ag / http://a7ag.pl/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Zwierzęta | Podróże | Edukacja | Basen | Muzeum | whiteMAD na Instagramie