Nowe osiedle socjalne w Paryżu. Jest ekonomiczne, a zza okien widać wieżę Eiffela!

 

To jedno z najnowszych osiedli socjalnych, które powstały we Francji. Wszystkie mieszkania, które w nim powstały, trafią do potrzebujących rodzin i samotnych matek.

Projekt kompleksu powstał w pracowni francuskiego architekta Bigoni Mortemard. Najważniejszym zadaniem stojącym przed projektantami było stworzenie eleganckiej zabudowy, która w ostatecznym rozrachunku będzie ekonomiczna i przyjazna mieszkańcom. Architekci wpadli na pomysł, by stworzyć prostą prostopadłościenną bryłę, którą pokryto ażurową blachą na ruchomych szynach. Dzięki temu zabiegowi, obiekt zyskał ciekawą fasadę, którą poszczególni mieszkańcy mogą modyfikować w zależności od bieżących potrzeb.


Poza ciekawą bryłą, warto zwrócić uwagę na przyziemię, w którym powstały placówki socjalne, a także przedszkola i zielone skwery. To, co zaskakujące, widok z niektórych mieszkań można porównać do najdroższych apartamentów, ponieważ z wielu mieszkań podziwiać można panoramę Paryża, wraz z jej ikonicznymi budynkami, jak na przykład wieża Eiffla, czy zabudowania wzgórz Montmartre. Mieszkania zostały już oddane do użytku, a pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nich jeszcze w tym roku.

Zdjęcia: Joachim Bakary, Jean-Marc Bichat