Na Zakrzówku we Wrocławiu powstanie nowe osiedle. Jego projekt koncepcyjny wyłoniono w zorganizowanym konkursie architektoniczno-urbanistycznym. Konkurs zwyciężyła krakowska pracownia BE DDJM, która zaproponowała harmonijne rozplanowanie budynków, aby stworzyć przyjazną przestrzeń.
To będzie jedna z największych inwestycji mieszkaniowych we Wrocławiu. Architekci musieli zaprojektować teren o wielkości 25 hektarów. Teren ten podzielony jest niemal po połowie – 12 ha należy do spółki PFR Nieruchomości, a pozostała część stanowi własność Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. Na działce tej pierwszej powstanie osiedle, które pomieści około 1300 mieszkań w ramach rządowego programu mieszkaniowego.
Piotr Fokczyński, architekt miasta, dyr. Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia o nowym osiedlu na Zakrzowie mówi, że będzie wyjątkowe:
Powstanie przy granicy Wrocławia, od strony wjazdu z kierunku Warszawy. Będzie takim znakiem, że tu się zaczyna miasto i to miasto bardzo dobrze zaprojektowane jeśli chodzi o zabudowę mieszkaniową. Udało nam się wybrać projekt, który nowatorsko podchodzi do planowania większych zespołów mieszkaniowych, to powoduje, że już nie mogę się doczekać jego realizacji – zaznacza Piotr Fokczyński.
Wrażenia wobec nadesłanych prac nie krył architekt i sędzia konkursowy Zbigniew Maćków:
Jestem przekonany, że konkurs, który rozstrzygnęliśmy przejdzie do historii polskich konkursów i polskiej urbanistyki. Nie tylko z powodu z powodu warunków, w których go rozstrzygaliśmy, nie tylko z powodu tych wielu dni, które spędziliśmy daleko od siebie, a jakże blisko w gorącej dyskusji, ale głównie z powodu tych sześciu prac, które zaprezentowały absolutnie najwyższy światowy poziom. Praca, która zwyciężyła antycypuje świat, który właśnie nam się wydarza. Buduje fragment miasta dla ludzi, który pozwala im na wysoką jakość w tym niezwykle dynamicznie zmieniającym się otoczeniu. Co bardzo ważne jest to projekt otwarty na zmiany, podatny na ewolucję i podatny na reagowanie na te zmieniające się warunki – powiedział Zbigniew Maćków.
To nie będzie sypialnia Wrocławia. Projektowane osiedle ma być osiedlem kompletnym, to znaczy z uwzględnieniem niezbędnych usług, mieszczących się w parterach budynków. Dlatego na osiedlu będzie działać zespół szkolno-przedszkolny. Osiedle będzie też połączone z pobliską linią kolejową. Koncepcja zakłada wyeksponowanie niewielkiego strumyka, który porośnięty roślinnością stanie się atrakcją dzielnicy.
Zwycięski projekt krakowskiej pracowni BE DDJM zakłada podzielenie całego osiedla na mniejsze, autonomiczne jednostki mieszkaniowe, które łączą się ze sobą poprzez przestrzenie publiczne, ale mają walor kameralności.
Koncepcja przewiduje budowę ponad 1300 mieszkań, o powierzchni od 27 m kw. do 75 m kw. Najwięcej, bo ok. 51 proc. inwestycji stanowią mieszkania 2-pokojowe, a 37 proc. mieszkania 3-pokojowe (odpowiednio ponad 700 oraz ponad 500 lokali). W koncepcji przewidziano także ok. 120 kawalerek oraz ok. 30 mieszkań 4-pokojowych. Architekci przeznaczyli ok. 4 tys. m kw. na powierzchnię usługową.
Konkurs, który teraz rozstrzygnięto, organizowany przez PFR Nieruchomości S.A. i Polski Holding Nieruchomości S.A. ruszył w październiku 2019 roku. Jego celem było wyłonienie najlepszej projektu osiedla mieszkaniowego, które powstanie na terenie położonym pomiędzy ulicami Zatorską i Odolanowską w północno-wschodniej części Wrocławia. Do udziału w konkursie zgłosiły się 73 pracownie architektoniczne. Do drugiego etapu wybrano sześć, które przygotowały konkursowe koncepcje. Projekty oceniał Sąd Konkursowy, na którego czele stał Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach.
Pracownia BE DDJM Architekci, czyli założone przez Marka Dunikowskiego biuro, od lutego 2018 roku jest partnerem międzynarodowego holdingu architektonicznego Baumschlager Eberle Architekten, które działa w 12 miastach, m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Paryżu, Zurychu, Hongkongu, a także w Krakowie.
Czytaj też: Wrocław | Osiedle | Zieleń
źródło: UM Wrocław, PFR Nieruchomości S.A.