Przedwojenna kamienica Wolfa Krongolda w Warszawie w połowie 2022 roku odzyskała dawny blask. Budynek zwyczajowo nazywany „Pekinem”, co w gwarze warszawskiej jest określeniem przeludnionej kamienicy czynszowej, przez wiele lat niszczał, aż w końcu został opuszczony i chylił się ku upadkowi. W 2019 roku w końcu zaczęto wielką przebudowę. Od strony ulicy Żelaznej dobudowano nowe skrzydło, którego forma znacząco odstaje od charakteru zrekonstruowanej, bogato zdobionej dekoracji fasady kamienicy. Biuro Architektura Klasyczna postanowiło przedstawić swoją własną propozycję wyglądu nowego obiektu.
Architekci postanowili zastąpić dość prostą i pozbawioną charakteru współczesną elewację inną wersją, posiadającą cechy typowej kamienicy czynszowej z przełomu XIX i XX w. Ich zdaniem najtrafniejszym posunięciem byłoby przyjęcie uproszczonej konwencji klasycznej – choćby takiej, jaką znamy z poddanego niedawno renowacji domu na rogu ul. Solec i Dobrej. Zaproponowana fasada dużo lepiej współgra z pełnym przepychu frontem kamienicy Krongolda i odnosi się do dawniej stojącej w tej okolicy czynszowej zabudowy mieszkaniowej.
„Takie inwestycje budzą powszechne zainteresowanie i w oczywisty sposób przekłada się to na ceny za metr kwadratowy. W naszej ocenie wynika to nie tyle z historycznej wartości tej zabudowy, ile z jej wizualnej atrakcyjności. Biorąc pod uwagę, że współczesną architekturę klasyczną nierzadko można wykonać po kosztach zbliżonych do zabudowy neomodernistycznej nasuwa się pytanie: kiedy branża deweloperska zareaguje na to w logiczny sposób?” – piszą architekci z biura Architektura Klasyczna.
Nowe skrzydło kamienicy Krongolda – stan obecny i propozycja
Kamienica Wolfa Krongolda przed i pod koniec renowacji. Fot. ulicamiwarszawy.blogspot.com i whiteMAD/Mateusz Markowski
Obecnie architekci niezwykle rzadko sięgają w swoich projektach do klasycznych form i rozwiązań, wskutek czego ulice polskich miast tracą charakter i tożsamość. Ulica Żelazna i jej okolica przed II wojną światową stała czynszowymi kamienicami o bogato zdobionych fasadach, których do dziś zachowała się garstka. Może warto byłoby spróbować przywrócić temu miejscu utraconą atmosferę?
A Wy, co sądzicie o propozycji fasady biura Architektura Klasyczna?
Źródło: Pracownia projektowa Architektura Klasyczna
Czytaj też: Architektura | Kamienica | Miasto | Warszawa | Architektura w Polsce