Nowe wagony metra w Warszawie wożą pasażerów. Oto Škoda Varsovia

Na początek w trasę ruszą cztery nowe pociągi. Skoda Varsovia zaczęła już wozić warszawiaków. W inauguracyjnym przejeździe mogli uczestniczyć zwycięzcy aukcji WOŚP oraz autorka nazwy pociągów. W sumie do warszawy trafi 37 takich pociągów.

Co się zmieniło? Na pierwszy rzut oka niewiele. Nowe pociągi metra Skoda Varsovia otrzymały identyczne malowanie co kursujące już po Warszawie starsze pociągi metra. Również wewnątrz wagon prezentuje się podobnie. Czujne oko dostrzeże jednak różnice w detalach – to między innymi inne ekrany informacyjne oraz pionowe poręcze, które mają nieco inny kształt.

W swój pierwszy kurs Varsovia wyruszyła w piątek, 28 października, ok. godz. 10:30. Zanim to nastąpiło, pociąg musiał przejść testy, odbiory i uzyskać niezbędne pozwolenia na użytkowanie.

Udostępniamy mieszkańcom pierwszy z 37 pociągów Škoda Varsovia – nowoczesnych, energooszczędnych i komfortowych pojazdów, zaprojektowanych specjalnie dla Warszawy. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, za które dziękuję – mówił prezydent m.st Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pociągi są przygotowane do poruszania się na obu liniach metra i kolejne składy będą pojawiały się na liniach sukcesywnie.

Umowa z firmą Škoda Transportation została podpisana w styczniu 2020 roku. Kontrakt został dofinansowany z europejskich funduszy. W sumie za ponad 1,3 mld zł Warszawa kupiła 37 składów. Zostały one zaprojektowana specjalnie dla stolicy. Pojazd jest nie tylko komfortowy i nowoczesny, ale także energooszczędny.

Każdy skład Skoda Varsovia liczy 6 wagonów i ma długość niemal 120 m. Jeden skład może pomieścić do 1500 osób. Pasażerowie mogą się swobodnie poruszać między wagonami – podobnie jak w zakupionych kilka lat wcześniej pociągach Siemens Inspiro. Maksymalna prędkość nowych pojazdów wynosi 90 km/h. Varsovia dostosowana jest do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych i rowerów. Została również wyposażona w monitoring oraz ekrany systemu informacji pasażerskiej – informujące m.in. o szczegółach przejazdu. Kolejne pociągi pojawią się na obu liniach Metra już w najbliższych tygodniach (ostatni do końca 2023 r).


Jedną z pierwszych pasażerek Varsovii była autorka nazwy nowych pociągów – poetka, autorka tekstów i malarka Grażyna Szałkowska. To właśnie jej propozycja najbardziej spodobała się warszawiakom, którzy głosowali na Varsovię w konkursie ogłoszonym przez warszawskie metro. W inauguracyjnej podróży z zajezdni na Kabatach wziął również udział 5-letni Tymek wraz z rodzicami, którzy wylicytowali ten przejazd na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Metro jest jednym z najdogodniejszych sposobów przemieszczania się po mieście. Obecnie dzienna liczba przejazdów warszawskim metrem wynosi prawie 700 tys., a rocznie korzysta z niego aż 181 mln pasażerów, czyli niewiele mniej, niż przed pandemią.

W latach 2019-2022 w Warszawie oddane zostało do użytku 11 stacji, z tego pięć w 2022 roku. Obecnie podróżni mogą korzystać w Warszawie z 39 stacji Metra, a łączna długość tras to prawie 40 km.

fot. Metro Warszawskie, skodagroup.com

Czytaj też: Warszawa | Komunikacja miejska | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły