Tak już nie będzie wyglądać. Nowe zadaszenie stacji metra Świętokrzyska

Spółka Metro Warszawskie poinformowała, że zmieni się zadaszenie stacji metra Świętokrzyska. To konstrukcja, która ustawiona zostanie przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Jej budowa ruszyła dzisiaj.

Wcześniej zejście do stacji metro Świętokrzyska wyróżniała przeszklona tuba z niebieskimi ramami. Zbudowana została na początku 2001 roku razem z trzema innymi takimi zadaszeniami. Ostatnia “tuba” umożliwiająca zejście do metra znajduje się przy ulicy Zielnej.

Nowy wygląd zadaszenia ma pasować do charakterystycznych daszków centralnego odcinka II linii metra. W ostatnich latach ulice Marszałkowska i Świętokrzyska przeszły metamorfozę. Impulsem była budowa II linii metra. Jedno z wejść na stację drugiej linii zostało wkomponowane w parter nowego budynku Sezamu w północno-wschodnim narożniku skrzyżowania. Pod koniec 2021 roku, na przeciwległym rogu otwarto budynek biurowy Central Point. Schody do stacji M1 i windę przy ulicy Świętokrzyskiej inwestor ulokował w parterze gmachu.

Nowe zadaszenie powstanie z inicjatywy inwestora, który zbudował biurowiec – spółki CP Development. Prace budowlane rozpoczęły się dzisiaj. W ciągu najbliższych tygodni niebieska tuba nad wejściem zostanie zdemontowana. Zastąpi ją nowe zadaszenie, nawiązujące wyglądem do tych nad wejściami na stacje drugiej linii metra. Na stalową konstrukcję w kolorze jasnoszarym zostanie nałożony szklany dach układający się w kształt litery M. Tafle szkła będą zadrukowane figurami geometrycznymi w kolorze żółtym. Skrajne szklane narożniki zostaną zaokrąglone. Jednocześnie wymienione zostaną elementy informacji wizualnej – nowe będą nawiązywały do stylistyki obowiązującej na drugiej linii metra.


Estetyczna spójność stacji metra Świętokrzyska ma znaczenie ze względu na węzłowy charakter tej stacji. To tutaj krzyżują się bowiem dwie linie metra.

Co ważne, wygląd nowego zadaszenia został uzgodniony z Wydziałem Kształtowania Przestrzeni Publicznej Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. Prace budowlane będą trwać dwa miesiące.

źródło: Metro Warszawskie (https://metro.waw.pl)

Czytaj też: Komunikacja miejska | Warszawa | Ciekawostki | Miasto | whiteMAD na Instagramie

Przesuń suwak PRZED i PO: