Nowe życie budynku. Generalny remont kamienicy w Poznaniu

Remont kamienicy przy ulicy Knapowskiego w Poznaniu zapowiedział Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Kamienica znajduje się na Grunwaldzie. Zbudowana została ponad sto lat temu – w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku. Budynek jest jednym z reliktów historycznej zabudowy, uwzględnionych w wykazie architektury, przeznaczonych do ujęcia w gminnej ewidencji zabytków.

Stan techniczny budynku pozostawia wiele do życzenia. Budynek wymagał gruntownego remontu i właśnie teraz udało się zebrać środki na prace modernizacyjne. W ramach zadania zostanie rozebrana część budynku, aby wymienić stropy. Klatki schodowe oraz elewacja frontowa zostaną odtworzone z detalami architektonicznymi. Wymienione zostanie pokrycie dachowe, ale z zachowaniem obecnego kształtu i formy. Remont i przebudowa obejmować będzie również elementy wykończeniowe budynku i wyposażenia, takie jak stolarka okienna i drzwiowa, posadzki, podłogi, parapety, balustrady czy przewody kominowe.


Dodatkowo w budynku zostaną wykonane nowe instalacje sanitarne i elektryczne w lokalach i częściach wspólnych. Przygotowane będzie przyłącze gazowe wraz z nową kotłownią i układem centralnego ogrzewania. Warto wspomnieć, że w kamienicy powstanie 20 lokali mieszkalnych – 5 z nich, znajdujących się na parterze, będzie przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prace w kamienicy przy ulicy Knapowskiego 30 w Poznaniu już się rozpoczęły. Przewidywany czas zakończenia modernizacji to koniec 2022 roku. Koszt inwestycji wyniesie blisko 6 milionów złotych. 80 proc. kosztów realizacji przedsięwzięcia uzyskano dzięki umowie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pozyskane z Funduszu Dopłat BGK zostaną przekazane spółce w ramach bezzwrotnej dotacji.

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Zabytek | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Poznań