ARCHITEKTURA

Nowe życie budynku. Zofijówka w Toruniu jak nowa!

Zofijówka to budynek, w którym przed laty działał pensjonat. Obiekt został dokładnie odnowiony i znów wyróżnia się swoimi drewnianymi i ceramicznymi elementami elewacji.

Projekt renowacji budynku przygotowali architekci z firmy Marrow. Remont i przebudowa budynku wielorodzinnego zakończyły się w 2019 roku. Obiekt położony jest przy ulicy Bydgoskiej 26 w Toruniu. Dziesiątki lat temu miejsce było chętnie odwiedzane przez elitę kulturalną dwudziestolecia międzywojennego.

Budynek wzniesiono w 1876 roku w konstrukcji muru pruskiego. Pensjonat otwarto w nim w 1921 roku z inicjatywy Kazimiery Żuławskiej, wdowie po Jerzym Żuławskim. Taką funkcję budynek sprawował do 1926 roku. Przez tych kilka lat obiekt odwiedzali między innymi: Stanisław Ignacy „Witkacy” Witkiewicz, Tymon Niesiołowski czy Juliusz Osterwa.

Złote lata Zofijówki skończyły się jeszcze przed nadejściem wojny, w 1926 roku. Po zakończeniu działań wojennych w zrujnowanej Polsce pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie mieszkaniowe, dlatego – podobnie do większości posesji na Bydgoskim Przedmieściu – nowa administracja miasta podzieliła budynek na małe mieszkania. Przez lata obiekt nie był jednak gruntownie remontowany. W 2013 roku w budynku wybuchł pożar. Na szczęście podjęto decyzję o jego odbudowie, według projektu przygotowanego przez projektantów firmy Marrow.

Dzięki znakomitej współpracy z miejskim konserwatorem udało się, inspirując starymi szkicami, wskrzesić Zofijówkę, zachowując jej dawny kształt, z charakterystyczną, drewnianą wieżyczką. Dawny mur pruski, tworzący elewację był nie do odtworzenia, ale dzięki odpowiedniemu użyciu klinkieru zewnętrzny wizerunek budynku zgodny jest z duchem dawnej Zofijówki. Również wnętrze budynku zostało dopracowane w każdym detalu – opisują projektanci.

Podczas odbudowy właściciel budynku musiał współpracować z konserwatorem zabytków. Aby przywrócić Zofijówce świetność kluczowy był dobór odpowiednich materiałów. Wykorzystano między innymi pustaki Wienerberger oraz płytkę klinkierową Terca Karpatia tego samego producenta.

Projekt renowacji budynku rywalizował w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Projekt remontu i przebudowy budynku brał udział w konkursie w kategorii Living together, w której nagradzane są budynku wielorodzinne.

Zgłoś swój projekt do nowej edycji konkursu Brick Award! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 stycznia 2023 r. Szczegóły na oficjalnej stronie tutaj: www.brickaward.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

KATEGORIE KONKURSOWE

Zgłoszone do Konkursu prace oceniane będą w pięciu kategoriach. Spośród zwycięzców kategorii Jury wybierze laureata nagrody głównej – Grand Prix. Wspólnym mianownikiem wszystkich kategorii konkursowych jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

źródło: Brick Award, Marrow (www.marrow.pl)

Czytaj też: Toruń | Zabytek | Cegła | Elewacja | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

fot. Mateuszgdynia, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Artykuł sponsorowany.

Recent Posts

Minimalistyczny dom pod Warszawą według projektu MOOD Architekci

Minimalistyczny dom pod Warszawą to projekt architektów z pracowni MOOD Architekci. Projekt domu w zwartej zabudowie…

20 marca 2023

Chodnik, który zapobiega podtopieniom. To projekt pracowni Snøhetta

Flyt - tak nazywa się chodnik, który zapobiega podtopieniom w miasta. System zaprojektowała norweska pracownia…

20 marca 2023

Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską. Ma 120 metrów kwadratowych.

Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską to najnowsza realizacja architektów z pracowni VZOROVO. Apartament na wynajem…

20 marca 2023

Lampy wiszące do salonu – czym kierować się przy wyborze?

Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia sufitowego to właśnie lampy wiszące nastręczają nam największych trudności podczas aranżacji…

20 marca 2023

Adam Szczęsny i jego lampy 3D. Poznajcie Yam Yest Design

Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…

19 marca 2023

Goetheanum w Dornach w Szwajcarii. Jest jak betonowy pałac

Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…

19 marca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej