ARCHITEKTURA

Nowe życie budynku. Zofijówka w Toruniu jak nowa!

Zofijówka to budynek, w którym przed laty działał pensjonat. Obiekt został dokładnie odnowiony i znów wyróżnia się swoimi drewnianymi i ceramicznymi elementami elewacji.

Projekt renowacji budynku przygotowali architekci z firmy Marrow. Remont i przebudowa budynku wielorodzinnego zakończyły się w 2019 roku. Obiekt położony jest przy ulicy Bydgoskiej 26 w Toruniu. Dziesiątki lat temu miejsce było chętnie odwiedzane przez elitę kulturalną dwudziestolecia międzywojennego.

Budynek wzniesiono w 1876 roku w konstrukcji muru pruskiego. Pensjonat otwarto w nim w 1921 roku z inicjatywy Kazimiery Żuławskiej, wdowie po Jerzym Żuławskim. Taką funkcję budynek sprawował do 1926 roku. Przez tych kilka lat obiekt odwiedzali między innymi: Stanisław Ignacy „Witkacy” Witkiewicz, Tymon Niesiołowski czy Juliusz Osterwa.

Złote lata Zofijówki skończyły się jeszcze przed nadejściem wojny, w 1926 roku. Po zakończeniu działań wojennych w zrujnowanej Polsce pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie mieszkaniowe, dlatego – podobnie do większości posesji na Bydgoskim Przedmieściu – nowa administracja miasta podzieliła budynek na małe mieszkania. Przez lata obiekt nie był jednak gruntownie remontowany. W 2013 roku w budynku wybuchł pożar. Na szczęście podjęto decyzję o jego odbudowie, według projektu przygotowanego przez projektantów firmy Marrow.

Dzięki znakomitej współpracy z miejskim konserwatorem udało się, inspirując starymi szkicami, wskrzesić Zofijówkę, zachowując jej dawny kształt, z charakterystyczną, drewnianą wieżyczką. Dawny mur pruski, tworzący elewację był nie do odtworzenia, ale dzięki odpowiedniemu użyciu klinkieru zewnętrzny wizerunek budynku zgodny jest z duchem dawnej Zofijówki. Również wnętrze budynku zostało dopracowane w każdym detalu – opisują projektanci.

Podczas odbudowy właściciel budynku musiał współpracować z konserwatorem zabytków. Aby przywrócić Zofijówce świetność kluczowy był dobór odpowiednich materiałów. Wykorzystano między innymi pustaki Wienerberger oraz płytkę klinkierową Terca Karpatia tego samego producenta.

Projekt renowacji budynku rywalizował w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Projekt remontu i przebudowy budynku brał udział w konkursie w kategorii Living together, w której nagradzane są budynku wielorodzinne.

Zgłoś swój projekt do nowej edycji konkursu Brick Award! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 stycznia 2023 r. Szczegóły na oficjalnej stronie tutaj: www.brickaward.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

KATEGORIE KONKURSOWE

Zgłoszone do Konkursu prace oceniane będą w pięciu kategoriach. Spośród zwycięzców kategorii Jury wybierze laureata nagrody głównej – Grand Prix. Wspólnym mianownikiem wszystkich kategorii konkursowych jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:

  • Feeling at home: domy jednorodzinne, także w zabudowie szeregowej; małe założenia architektury mieszkalnej zapewniające komfortowe, zdrowe i zrównoważone warunki dla mieszkańców;
  • Living together: budynki wielorodzinne, innowacyjne rozwiązania mieszkaniowe odpowiadające na trendy i wyzwania urbanizacji, takie jak niedostatek przestrzeni na inwestycje mieszkaniowe, wyzwania socjalne, np. starzejące się społeczeństwa; nowoczesne koncepcje mieszkaniowe;
  • Working together: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki komercyjne, biurowe lub przemysłowe.
  • Sharing public spaces: komfortowe, estetyczne i funkcjonalne budynki publiczne o przeznaczeniu edukacyjnym, kulturalnym, ochrony zdrowia; place miejskie, projekty infrastrukturalne;
  • Building outside the box: innowacyjne koncepcje i sposoby wykorzystania materiałów ceramicznych, specjalnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, cegieł i dachówek wykonywanych na specjalne zamówienie lub innowacyjnej ornamentyki.

źródło: Brick Award, Marrow (www.marrow.pl)

Czytaj też: Toruń | Zabytek | Cegła | Elewacja | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

fot. Mateuszgdynia, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Artykuł sponsorowany.

Recent Posts

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Blask odzyskają m.in. secesyjne kamienice

Miasto dofinansuje renowacje poznańskich zabytków. Dzięki dotacjom w wysokości 1,3 mln zł dawny blask odzyska…

24 kwietnia 2024

Jak wybrać idealny domek narzędziowy dla ogrodników i majsterkowiczów

Czy Twój ogród potrzebuje porządku i stylu? Planujesz zakup domku narzędziowego, ale nie wiesz, jak…

24 kwietnia 2024

Skarpa była jednym z najpopularniejszych powojennych kin w Warszawie. Obiekt wyburzono w 2008 roku

Kino Skarpa było jednym z najpopularniejszych tego typu obiektów wzniesionych w powojennej stolicy. Działało w…

24 kwietnia 2024

Przebudowany Kopiec Czerniakowski laureatem Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy

Za nami gala finałowa 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Jury za najlepszą architektoniczną realizację…

24 kwietnia 2024

KAF. Niesamowita kolekcja sztuki udostępniona przy wrocławskim Rynku.

KAF, czyli Krupa Art Foundation to fundacja założona przez Sylwię i Piotra Krupów, którzy od…

24 kwietnia 2024

Rewitalizacja w centrum miasta – w poszukiwaniu idealnej przestrzeni do życia

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny…

24 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej