fot. Mateuszgdynia, wikimedia.org, licencja CC 4.0
Zofijówka to budynek, w którym przed laty działał pensjonat. Obiekt został dokładnie odnowiony i znów wyróżnia się swoimi drewnianymi i ceramicznymi elementami elewacji.
Projekt renowacji budynku przygotowali architekci z firmy Marrow. Remont i przebudowa budynku wielorodzinnego zakończyły się w 2019 roku. Obiekt położony jest przy ulicy Bydgoskiej 26 w Toruniu. Dziesiątki lat temu miejsce było chętnie odwiedzane przez elitę kulturalną dwudziestolecia międzywojennego.
Budynek wzniesiono w 1876 roku w konstrukcji muru pruskiego. Pensjonat otwarto w nim w 1921 roku z inicjatywy Kazimiery Żuławskiej, wdowie po Jerzym Żuławskim. Taką funkcję budynek sprawował do 1926 roku. Przez tych kilka lat obiekt odwiedzali między innymi: Stanisław Ignacy „Witkacy” Witkiewicz, Tymon Niesiołowski czy Juliusz Osterwa.
Złote lata Zofijówki skończyły się jeszcze przed nadejściem wojny, w 1926 roku. Po zakończeniu działań wojennych w zrujnowanej Polsce pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na powierzchnie mieszkaniowe, dlatego – podobnie do większości posesji na Bydgoskim Przedmieściu – nowa administracja miasta podzieliła budynek na małe mieszkania. Przez lata obiekt nie był jednak gruntownie remontowany. W 2013 roku w budynku wybuchł pożar. Na szczęście podjęto decyzję o jego odbudowie, według projektu przygotowanego przez projektantów firmy Marrow.
Dzięki znakomitej współpracy z miejskim konserwatorem udało się, inspirując starymi szkicami, wskrzesić Zofijówkę, zachowując jej dawny kształt, z charakterystyczną, drewnianą wieżyczką. Dawny mur pruski, tworzący elewację był nie do odtworzenia, ale dzięki odpowiedniemu użyciu klinkieru zewnętrzny wizerunek budynku zgodny jest z duchem dawnej Zofijówki. Również wnętrze budynku zostało dopracowane w każdym detalu – opisują projektanci.
Podczas odbudowy właściciel budynku musiał współpracować z konserwatorem zabytków. Aby przywrócić Zofijówce świetność kluczowy był dobór odpowiednich materiałów. Wykorzystano między innymi pustaki Wienerberger oraz płytkę klinkierową Terca Karpatia tego samego producenta.
Projekt renowacji budynku rywalizował w konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Projekt remontu i przebudowy budynku brał udział w konkursie w kategorii Living together, w której nagradzane są budynku wielorodzinne.
Zgłoś swój projekt do nowej edycji konkursu Brick Award! Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 stycznia 2023 r. Szczegóły na oficjalnej stronie tutaj: www.brickaward.pl. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.
Zgłoszone do Konkursu prace oceniane będą w pięciu kategoriach. Spośród zwycięzców kategorii Jury wybierze laureata nagrody głównej – Grand Prix. Wspólnym mianownikiem wszystkich kategorii konkursowych jest dbałość o człowieka i otoczenie, w którym budynek powstaje:
źródło: Brick Award, Marrow (www.marrow.pl)
Czytaj też: Toruń | Zabytek | Cegła | Elewacja | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.
Minimalistyczny dom pod Warszawą to projekt architektów z pracowni MOOD Architekci. Projekt domu w zwartej zabudowie…
Flyt - tak nazywa się chodnik, który zapobiega podtopieniom w miasta. System zaprojektowała norweska pracownia…
Mieszkanie z widokiem na Zatokę Gdańską to najnowsza realizacja architektów z pracowni VZOROVO. Apartament na wynajem…
Spośród wszystkich rodzajów oświetlenia sufitowego to właśnie lampy wiszące nastręczają nam największych trudności podczas aranżacji…
Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…
Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…
Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.
Dowiedz się więcej