Zdjęcia: Tomasz Hejna

Nowe życie ceglanego budynku. Tak to się robi w Szczecinie

Historia budynku znajdującego się w szczecińskiej dzielnicy Pogodno (dawniej West-End) przy reprezentacyjnej al. Wojska Polskiego 74 (d. Falkenwalderstrasse) sięga początku XX wieku. W 1894 r. Stettiner Elektrizitatswerke (Szczecińskie Zakłady Elektryfikacyjne) zakupiły parcelę zabudowaną wolno stojącym drewnianym domem mieszkalnym z 1873 r.

Obok obecnie już nieistniejącego, budynku mieszkalnego wybudowano w 1913 r. budynek podstacji energetycznej (Umformerwerk) na podstawie projektu autorstwa Georga Vallentine’a. W latach 1934/35 r. połączono oba budynki łącznikiem służącym jako punkt kasowy dla mieszkańców pobliskich dzielnic, a w 1938 r. zagospodarowano działkę wg projektu architekta Gustava Gaussa. Podstacja przetwarzała prąd zmienny (o napięciu 5000 V) na prąd stały (220 V) aż do 1945 r., kiedy to budynek zaczął funkcjonować jako akumulatorownia. Po przeprowadzeniu prac adaptacyjnych w latach ’80 i ’90 budynek przekształcono w siedzibę gazety „Kontakt”. Dnia 18 lipca 1995 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie budynek został wpisany do rejestru zabytków województwa pod numerem rejestru A 1288. W latach 2015/2016 przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę budynku wraz z adaptacją na cele biurowe i usługowe wg projektu poznańskiej pracowni Front Architects. W parterze budynku zlokalizowano Biuro Obsługi Klientów spółki ENEA, którego projekt został wykonany przez Front Architects w oparciu o Księgę wizualizacji – projekt koncepcyjny oraz Księgę tożsamości marki Enea autorstwa MAMASTUDIO.

Obiekt zbudowano w formach neoklasycystycznych z elementami modernistycznymi. Główna bryła na planie prostokąta zawierająca cztery przetwornice, zwieńczona czterospadowym dachem stromym, została usytuowana bezpośrednio przy ulicy, natomiast jego niższa część tylna, zawierająca rozdzielnie i pomieszczenia pracownicze posiada dach płaski. Elewacje zostały przeprute dużymi, wąskimi oknami rozmieszczonymi na dwóch kondygnacjach, rozczłonkowanymi doryckimi pilastrami wspierającymi belkowanie. Obecnie w głównej bryle budynku znajdują się pięć poziomów użytkowych (półpiętra) o przeznaczeniu biurowo – usługowym oraz pomieszczenie rozdzielni elektrycznej z niezależnym wejściem z zewnątrz budynku, budynek częściowo podpiwniczony.

Zakończone w marcu 2016 r. prace budowlane przywróciły dawny blask budynkowi, który nie przypomina dawnego budynku przemysłowego, lecz swoją architekturą wtapia się w sąsiedztwo luksusowych willi-pałacyków dzielnicy Pogodno.

Autor zdjęć: Tomasz Hejna LAGOMphoto

Informacje pochodzą m. in. z decyzji w sprawie wpisania dobra kultury do rejestru zabytków woj. zachodniopomorskiego (nr rejestru A 1288) jak również z archiwum Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie.

Budynek biurowo – usługowy ENEA S. A.
Szczecin, aleja Wojska Polskiego 74
Inwestor: ENEA CENTRUM sp. z o. o.
Projektant: Front Architects
architekci Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk, Marcin Sakson
współpraca: Maja Dylewska, Agata Sobańska, Barbara Stróżyk

Powierzchnia wewnętrzna: 798,21 m2
Kubatura: 4 309,80 m3
Projekt: 2015
Realizacja: 2015-2016